۱۱:۴۸:۵۴ - سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
به همت مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران(ایسپا) شعبه آذربایجان
سمینار – سالمندی جمعیت در ایران – در تبریز برگزار می‌شود
مدیر مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران(ایسپا) شعبه آذربایجان‌شرقی وابسته به جهاددانشگاهی استان، از برگزاری سمینار” سالمندی جمعیت در ایران” با محوریت پیامدهای اجتماعی و جمعیتی سالمندی خبر داد.

 

خدیجه جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان‌شرقی، بررسی روند سالمندی جمعیت کشور و استان، پیامدهای اجتماعی و جمعیتی سالمندی(ارائه راهکارها و وظایف دستگاه‌های مرتبط جهت کنترل و کاهش پیامدها)، بهداشت و سلامت سالمندان و ارائه راهکارها و وظایف دستگاه‌های مرتبط جهت ارتقای بهداشت و سلامت سالمندان را از جمله محورهای این سمینار عنوان کرد.

وی افزود: این سمینار در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه جاری از ساعت ۱۴:۳۰ الی ۱۷:۳۰ در محل سالن اجتماعات جهاددانشگاهی واقع در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه مدیران و کارکنان سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی، اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان و سایر اقشار علاقمند می‌توانند در این سمینار شرکت کنند، یادآور شد: علاقمندان جهت شرکت در این سمینار می‌توانند به دبیرخانه آن واقع در دانشگاه تبریز، جهاددانشگاهی، معاونت فرهنگی مراجعه کرده و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۴۱۳۳۳۲۱۱۲۰ تماس بگیرند.

جعفری اضافه کرد: به علاقمندان به شرکت کنندگان در این سمینار گواهی نامه معتبر ارائه می‌شود.

وی گفت: این سمینار با حضور استاد دکتر محمدتقی شیخی از اساتید دانشگاه الزهراء تهران و همچنین اساتید صاحب‌نام دانشگاه تبریز و دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار می‌شود.

وی در خصوص هدف از برگزاری این سمینار اظهار کرد: در بیشتر نقاط دنیا سالخوردگی جمعیت به دلیل سیاست های جمعیتی و تغییرات در میزان‌ باروری و مرگ و میر اتفاق می‌افتد، به این ترتیب که در مراحل پایانی گذار جمعیتی با کاهش مستمر و مداوم مرگ و میر و افزایش امید به زندگی و کاهش باروری به زیر سطح جایگزینی پدیده‌ی سالخوردگی جمعیت رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: بنابراین، سالخوردگی جمعیت در وهله‌ی اول یک پدیده‌ی جمعیتی است که پیامدهای آن فراتر از حوزه‌ی جمعیت‌شناسی گسترش می‌یابد و به دلیل اهمیت اثرات اجتماعی و اقتصادی آن و افزایش شیوع آن به یک موضوع مهم اجتماعی، اقتصادی، سلامتی و حتی فرهنگی تبدیل شده است.

مدیر ایسپای آذربایجان‌شرقی تاکیدکرد: با توجه به اینکه بر اساس آمارها، استان آذربایجان‌شرقی از جمله استان‌های متاثر در پدیده سالخوردگی جمعیت است، از این رو انجام مطالعات علمی جهت شناخت ابعاد و روند‌های سالخوردگی و اتخاذ سیاست‌های مناسب جهت کاهش پیامدهای آن ضرورت می‌یابد. لذا مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران(ایسپا) وابسته به جهاددانشگاهی استان در راستای ایفای نقش جهت کاهش و کنترل پیامدهای سالمندی این سمینار را با حضور تصمیم سازان و مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط و صاحبنظران برگزار می‌کند.

بر اساس این گزارش؛ مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی، در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاه‌های شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را آغاز کرده است. اصول بنیادین و اساسی ایسپا در طراحی و اجرای فعالیت‌های پژوهشی و نظرسنجی، تاکید بر بکارگیری معیارهای دقیق علمی و فنی، رعایت و حفظ موضع بی طرفی در قبال مسایل و موضوعات مورد بررسی؛ استفاده از پشتوانه اعتماد مسئولان و مردم به نهاد ارزشی جهاد دانشگاهی و استفاده از نیروهای جوان و مستعد دانشگاهی و تکیه بر خلاقیتهای جهادگرانه آنان در فعالیتهای تحقیقاتی است.

ثمره فعالیت جهادگران دانشگاهی در ایسپا در طول ۱۴ سال فعالیت آن اجرای بیش از ۱۴۰۰طرح نظرسنجی در زمینه های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در سطوح مختلف محلی، منطقه ای و ملی است که از نتایج این بررسی‌ها طیف وسیعی از نهادها و سازمان‌های تصمیم ساز در بخش دولتی و شرکت‌های خصوصی بهره مند شده اند.

طرح های نظرسنجی انجام شده ایسپا از لحاظ موضوع در بخش سیاسی در حوزه ‌های انتخابات و رفتار انتخاباتی، عملکرد مسئولان و حوزه رویدادهای سیاسی؛ در بخش فرهنگی – اجتماعی ، ورزشی در حوزه‌های مذهبی، ورزشی و مسایل فرهنگی _ اجتماعی؛ در بخش اقتصادی در حوزه‌های عملکرد دستگاهها و نهادها، حوزه تحقیقات بازار و نیازسنجی‌ها و حوزه رضایت شغلی تقسیم بندی می‌شود.

ایسپا مزیت اصلی فعالیت‌های نظرسنجی و پژوهشی خود را سرعت، دقت، کاربردی و ارزان بودن آن می‌داند و می‌کوشد تا با فعالیت‌های پژوهشی خود گامی هر چند کوچک در اعتلای ایران اسلامی بردارد.

در صورتی که دستگاه های اجرایی قبل از اتخاذ تصمیم، به کارکرد مراکز تخصصی توجه کنند قطعا شاهد بهبود وضعیت در زمینه‌های مختلف خواهیم بود.

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE