۲۱:۳۹:۱۸ - شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
به بهانه نكوداشت كريم مرداني آذري
تجلی کرامت در جهاد مدرسه سازی
کریم مردانی آذری گویی خزانه دار الهی است که کرم را در جهاد مدرسه سازی به اوج رسانده و بوسه استاندار تدبیر و امید در آذربایجان شرقی را بر دستان پرمهرش تجربه کرده است.

به گزارش ایرنا کریم مردانی آذری/متولد ۱۳۱۳ شمسی در تبریز/ پس از فوت پدرش/محمد/ همراه مادرش زهرا و برادرانش علی و غلامرضا با روحیه و عزم قوی و خستگی ناپذیر به امر مقدس مدرسه سازی و سایر امور خیریه از جمله بیمارستان سازی پرداخت. 
امروز پس از سال ها بذل و بخشش در آیینی به بهانه نکوداشت آنان می توان ادعا کرد که نشان آذر این خانواده سند افتخار آذربایجان و عزم استوارشان تبلور غیرت این مردمان است.
برادران مردانی آذری مدارس پسرانه را به نام پدرشان محمد و مدارس دخترانه را به نام مادرشان زهرا نامگذاری کردند و معتقدند که کلید خزانه الهی در دستان آنان است و تا روزی که این کلید را در اختیار دارند برای هزینه در امورخیریه فرهنگی آمادگی کامل دارند.
آنان می گویند امکانات مالی شان در خارج از کشور غیر قابل تصور است و تلاش می کنند تا این ثروت خدادادی را به جریان مدرسه سازی در ایران متصل کنند تا نهضت مدرسه سازی برادران مردانی آذری هرگز متوقف نشود.
استاندار آذربایجان شرقی گفت: وجود این خیران نیازی به این آیین ها ندارند اما ما نیاز به این محافل داریم و باید بزرگان خود را به نسل جدید معرفی کنیم. 
اسماعیل جبارزاده روز شنبه در این آیین نکوداشت، افزود: این خیر مدرسه ساز مراتب کمال نفس را به معنای واقعی طی کرده است.
وی گفت: مردانی آذری الگویی برای انسان های معاصر است و افتخار می کنم که در این آیین بوسه ای بر دست این بزرگوار می زنم.
وی افزود: کریم مردانی آذری همراه با برادرانش در نهایت فقر کار را شروع کردند و امروز با وجود اینکه همه چیز دارند، مدعی هستند که هیچ چیز ندارند و همه را از آن مردم می دانند.
رییس انجمن خیران مدرسه ساز ایران گفت: هسته مرکزی انجمن خیران مدرسه ساز ۱۹ سال پیش با تعدادی انگشت شمار در جوار حرم ثامن الحجج آغاز به کار کرد اما امروز احداث حدود ۳۵ درصد از کل مدارس کشور را در کارنامه خود دارد.
محمدرضا حافظی به عضویت ۶۰۰ هزار نفر خیر داخلی و یک هزار نفر خیر در خارج از مرزهای ایران اشاره کرد و افزود: زندگی نامه بسیاری از خیران همچون اکبر ابراهیمی و برادران مردانی آذری عبرت آمیز است.
وی گفت: این انجمن نمونه بارز سپردن کار مردم به خودشان است و تاثیر آن در زندگی دنیوی و اخروی خیران نمایان است.
معاون فنی و عمرانی استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به بیمارستان فوق تخصصی که با هزینه کریم مردانی آذری در تبریز احداث شده است، گفت: این خیر تبریزی همواره در تامین هزینه طرح های عمرانی جلوتر از مشاوران و طراحان است.
محمدصادق پور مهدی افزود: ایشان هرگز کار خیر امروز را به فردا موکول نمی کند و این سبقت در امور خیر درس بزرگی برای همه ماست.
دختری روشن دل که در مدرسه مردانی آذری حصیل کرده است، گفت: نامم زینب و نام خانوادگی ام مردانی آذری است چون وی پدر معنوی همه بچه های مدرسه مردانی آذری است.
وی شعری را با مضمون ‘ کسی از اهل جنت در زمین است/همین حاجی کریم نازنین است/ من او را دوست دارم همچو بابا و خود را دخترش می نامم هرجا / محبت های او بر ما چو باباست/ و این بسیار ارزشمند و زیباست/ ره او راه پاک انبیا است/ چون او با بینوایان آشنا است’ قرائت و اشک حاضران را جاری کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: زمانی سلامت را به عنوان نبود بیماری تلقی می کردیم اما امروز آن را رفاه کامل جسمی، روحی و روانی، معنوی و اجتماعی می دانیم و محور معنوی و اجتماعی آن در انفاق و ایثار تجلی می یابد.
دکتر محمدحسین صومی افزود: تنها توجه به نیازها نمی تواند ما را به بلوغ و پختگی برساند و از منظر تمام مکاتب روانشاسی تعالی فرد در بی تفاوت نبودن به نیازهای دیگران است.
وی گفت: خیران ایثار، از خودگذشتگی، بخشش و توجه به محیط زیست را فقط با نیت خیر انجام می دهند اما سلامت و سعادت دنیا و آخرت را برای خود به ارمغان می آورند.
وی افزود: اعمال خیرخواهانه سبب بهود سلامت روانی و احساس رضایتمندی می شود و حتی در سیستم ایمنی و سطح استرس و تنظیم فشارخون تاثیر مثبت دارد و نشاط درونی را به ارمغان می آورد.
به گزارش ایرنا برادران مردانی آذری حدود ۳۰ مدرسه، ۶ پانسیون و هفت خوابگاه با ۵۰۰ کلاس را از سیستان و بلوچستان تا تبریز و تهران تقدیم عرصه آموزش علم کرده اند و در زمان حاضر بیش از ۱۰ هزار دانش آموز در این مدارس به تحصیل اشتغال دارند.
در این آیین از کتاب کریم کریم است، مربوط به زندگی نامه این خیر و تمبر اختصاصی وی رونمایی و لوحی به پاس نکوداشت از سوی استاندار آذربایجان شرقی به وی تقدیم شد.
نامگذاری یکی از بلوارهای تبریز به نام این خیر بزرگوار از سوی شهرداری تبریز نیز از دیگر بخش های این آیین بود. 
گزارش از علیرضا فولادی 

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE