۲۱:۵۱:۱۵ - جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی:
تغییر چهره ویروس تب برفکی عامل گسترش تلفات
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی گفت: به دلیل تعطیلی خط تولید واکسن ساخت داخل،کانون‌های تب برفکی در استان روبه افزایش است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهر، امیرحسین بهداد ظهر امروز در جلسه شورای مدیریت بحران شهرستان اهر با محوریت مقابله با بحران بیماری تب برفکی، اظهار داشت: سال گذشته ما با بحران آنفولانزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان شرقی و برخی از استان‌های کشور مواجه بودیم که خوشبختانه با تلاش و پیگیری‌های مسئولین استانی و شهرستان اهر نیز با این بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کرد توانستیم تنها استانی باشیم که این آنفولانزا را کنترل و مهار کنیم.

وی با اشاره به اینکه دامپزشکی با ارسال نامه‌ای در خصوص کمبود واکسن، نخستین اقدامی بود که اعلام‌خطر در آذربایجان شرقی کردیم، افزود: در پنج‌ماهه نخست سال گذشته به میزان ۶۸ درصد کانون تلفات حیوانی از طریق بیماری تب برفکی در استان داشتیم ولی بعد از ۵ ماه، شرکت واکسن‌سازی جهت ارتقاء کیفیت تولید خود را متوقف کرده بود.

 به دلیل تعطیلی خط تولید واکسن ساخت داخل،کانون‌های تب برفکی در استان روبه افزایش است

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی ادامه داد: زمانی ما کمبود واکسن و عدم تولید داخلی واکسن را اعلام کردیم که در استان آذربایجان شرقی هیچ‌گونه بیماری به نام تب برفکی وجود نداشت که از آن زمان اعلام‌خطر کرده‌ایم و با اطلاع‌رسانی به فرمانداران شهرستان‌ها برای هر واکسن مبلغ ۳ هزار تومان دریافت شود که متأسفانه مورد استقبال دامداران روستایی قرار نگرفت.

بهداد بابیان اینکه هرساله سه مورد واکسیناسیون رایگان انجام می‌شد ولی به دلیل تعطیلی خط تولید واکسن ساخت داخلی، واکسن موردنیاز تأمین نشده و مجبور به استفاده از واکسن‌های وارداتی با هزینه ۳ هزارتومانی بودیم، گفت: از طرفی روستائیان به دلیل هزینه حاضر به استفاده از این واکسن نشدند که موجب شد تا کانون‌های تب برفکی در استان روبه افزایش باشد.

 تغییر چهره ویروس بیماری تب برفکی عامل گسترش تلفات

وی اضافه کرد: برای دامداران و مسئولین تأکید کرده بودیم که دام‌های ورودی و خروجی به شهرستان‌ها را کنترل کرده و از روستائیان خواستیم که محل نگهداری دام‌های خود را ضدعفونی کنند، با این‌که از واکسن کمبود داشتیم و میزان واکسیناسیون کاهش‌یافته بود با تغییر چهره ویروس بیماری مواجه شدیم و این ویروس که قبلاً تا این حد قدرت کشندگی نداشت، احشام را تلف کرد.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه کوچ عشایر در شیوع بیماری تب برفکی تأثیر دارد و از سازمان امور عشایری درخواست کردیم تا کوچ عشایر منطقه ارسباران با دو هفته تأخیر انجام شود، بیان کرد: شهرستان هریس وضعیت بحرانی ندارد اگر اکنون عشایر نسبت به کوچ اقدام کنند شاید در سایر مناطق نیز شاهد بحران تب برفکی خواهیم بود.

بهداد اظهار کرد: اگر از کوچ عشایر این منطقه جلوگیری نشود اطراف ملکان، هریس، کلیبر، خداآفرین و اهر به‌مراتب شدت خواهد گرفت، باوجود اقدامات پیشگیرانه بایستی میدان‌های خریدوفروش دام در شهرستان‌هایی که تب برفکی شایع شده تا اطلاع ثانوی تعطیل شود اگر موردقبول نشود در گسترش و تشدید بیماری تأثیر بسزایی خواهد داشت.

 لازمه مقابله با تب برفکی، به روز شدن واکسن‌ها نسبت به قدرت بیماری است

وی بابیان اینکه اعلام تلفات بیماری تب برفکی، علاوه بر ایجاد حاشیه‌، جو روانی منفی نیز ایجاد می‌کند، یادآور شد: رایزنی‌هایی با اتحادیه دامداران آذربایجان شرقی جهت تأمین اعتبارات برای واکسن و واکسیناسیون انجام داده‌ایم تا زمان بیشتری را صرف نکنیم و بعد از فرصت کم هزینه‌های آن‌ها را پرداخت خواهیم کرد ولی اگر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اقدام کند اعتبارات قابل عودت است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه بیماری تب برفکی یکی از بیماری‌های بومی در منطقه خاورمیانه است، افزود: بیماری تب برفکی دوسویه دارد که این سویه‌ها از عربستان سعودی و فلسطین و عراق وارد کشور می‌شود که به‌مراتب شدت این بیماری بیشتر است و لازمه مقابله با تب برفکی به روز شدن واکسن‌ها نسبت به قدرت بیماری است.

 واکسیناسیون بیش از ۱ میلیون دام سبک و سنگین آذربایجان شرقی در سال ۹۴

این مقام مسئول با اشاره به تلفات حیوانی گزارش‌شده طی سال گذشته در آذربایجان شرقی، بیان داشت: کل تلفات حیوانی گزارش‌شده در سال گذشته بالغ‌بر ۴۵۰ رأس دام سبک و سنگین بود و در طول سال گذشته ۲۹۶ هزار رأس گاو و ۷۵۲ هزار از جمعیت گوسفندی استان واکسیناسیون انجام‌شده است.

وی بابیان اینکه با تلاش‌های مدیریت بحران آذربایجان شرقی توانستیم ۶۰ هزار واکسن دوز گاوی طی روزهای گذشته جهت مقابله با تب برفکی برای استان جذب کنیم، گفت: نهایتاً ۹۰ درصد از این واکسن‌ها به منطقه ارسباران شامل شهرستان‌های اهر، کلیبر، خداآفرین، ورزقان و هریس تعلق گرفت که بیشترین واکسن‌ها برای شهرستان اهر است.

 بیماری تب برفکی از جنوب استان به منطقه ارسباران منتقل‌شده است

بهداد با اشاره به اینکه واکسن در اختیار دامپزشکی قرارگرفته است و دامپزشکان به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند، تصریح کرد : بیماری تب برفکی از جنوب استان به منطقه ارسباران منتقل‌شده که عمده مبتلایان در شهرستان اهر بوده ولی خوشبختانه برای اجرای فازهای بعدی واکسن از کشور ترکیه وارد خواهد شد.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی در پایان خاطرنشان کرد: هرلحظه‌ای که واکسن در اختیار دامپزشکی قرار می‌گیرد دامپزشکان در روستاها نسبت به واکسیناسیون اقدام می‌کنند و از طرفی شعاع قرنطینه اگر فاقد بیماری باشد واکسیناسیون مؤثر خواهد بود.

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE