۱۷:۲۹:۵۶ - پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
ديناني:
ایران خاستگاه عرفان و فلسفه در جهان است
فیلسوف و محقق بنام کشورمان از ایران به عنوان سرزمین عرفان یاد کرد و گفت: عرفان و فلسفه در همه جای دنیا متاثر از ایران بوده است.

غلامحسین ابراهیمی دینانی چهارشنبه شب در پایان همایش ملی یکروزه شیخ محمود شبستری، اظهار کرد: یونان و هیچ جای اروپا و دنیا نمی تواند ادعای علم فلسفه را داشته باشد.
دینانی با بیان نقش فیلسوفان ایران در سطح جهانی، گفت : گلشن راز محمود شبستری، حکمت خسروانی است و در تاریخ بشریت معنویت اولین بار توسط ایرانیان وارد عرفان شد .
وی بیان داشت: سه ظلمت بنیانی در بشر متشکل از نیروی تعقل، عشق و ایمان وجود دارد و انسان بدون باور و ایمان نمی تواند زندگی کند.
وی اضافه کرد: عقل بالاتر از ایمان و عشق قرار دارد و عرفان شیخ محمود شبستری بر همین مبنا حکمت بوده واهل تفکر و گفتگو است .
وی یاداور شد: گلشن راز واقعا راز است؛ راز آنجایی است که عقل به محدودیت خود واقف می شود و شیخ تا آنجایی که می شد طی کرد به دنبال حقیقت رفته است .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این همایش گفت: دین بدون عرفان معنی ندارد .
حجت الاسلام احمد احمدی اظهار کرد : انسان با حواس علیت می یابد و شیخ محمود شبستری با عرفان دین را معرفی می کند و به حقیقت راه می یابد.
همایش ملی بزرگداشت این شیخ عرفان امروز چهارشنبه در زادگاهش شبستر در آذربایجان شرقی به مناسبت ثبت هفتصدمین سال تالیف گلشن راز و نامگذاری سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷از سوی یونسکو به نام این عارف نامی ایرانی در حال برگزاری است.
سعدالدّین محمودبن امین‌الدّین عبدالکریم‌بن یحیی شبستری معروف به شیخ محمود شبستری یکی از عارفان و شاعران سدهٔ هشتم هجری‌ است. با توجه به مطالب مندرج در کتاب روضات الجنان جلد ۲، وی معاصر شیخ بابا ابی شبستری (متوفی به سال ۷۴۰) بوده و در همان سال فوت کرد، لذا سن شیخ محود شبستری در زمان فوت باید ۵۲ یا ۵۳ سال بوده است.

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE