۲:۲۸:۰۵ - پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
رئيس ستاد ويژه فناوري نانو:
در حوزه نانو از ژاپن جلو هستیم
رئیس ستاد ویژه فناوری نانو کشور روز چهارشنبه در گردهمایی یکروزه فناوری نانو در تبریز گفت: امروز که در ماه چهارم میلادی سال ۲۰۱۶ قرار داریم، رتبه ششم جهانی ایران در حوزه فناوری نانو تثبیت شده است و توانسته ایم از نظر تولیدات علمی در این حوزه ژاپن را پشت سربگذاریم.

سعید سرکار در گردهمایی یکروزه فناوری نانو در تبریز با بیان اینکه در تولید علم، ایران در سال ۲۰۰۱ میلادی رتبه ۵۷ را با انتشار ۱۰ مقاله در کل سال داشت گفت: سال گذشته بیش از شش هزار و ۶۰۰ مقاله معتبر علمی در حوزه فناوری نانو منتشر کردیم که این باعث شد رتبه هفتم جهان در این حوزه را به خود اختصاص دهیم.
وی با بیان اینکه ۵/۵ درصد سهم جهانی تولیدات علمی در عرصه فناوری نانو در اختیار ایران است، ادامه داد: خواستگاه توسعه فناوری نانو، کشور های آسیایی و از هفت کشور برتر جهان در این عرصه، پنج کشور آسیایی است.
سرکار با تاکید براینکه کشورهای مقتدر دنیا ایران را در حوزه نانو تکنولوژی به رسمیت می شناسد، گفت: بیش از ۲۵ درصد تولیدات علمی کشور مقالاتی در حوزه فناوری نانو است.
وی اظهار کرد: در شروع کار برای اینکه ببینیم در مسیر توسعه قرار داریم و با سرعت و شتاب مناسب حرکت می کنیم، شاخص هایی مشخص شد و در سند ۱۰ ساله اول تمام حلقه های زنجیره ارزش از ترویج، توسعه منابع انسانی تا بازار مد نظر قرار گرفت.
رئیس ستاد ویژه فناوری نانوی کشور ادامه داد: در ابتدای راه باید به حلقه های اول بیشتر توجه می کردیم و در عین حال زیر ساخت های لازم برای توسعه فناوری فراهم می شد.
وی اظهار کرد: باید بسترسازی و جاده سازی می کردیم تا کاروان علم و فناوری وقتی به حرکت درآمد در مرحله توسعه فناوری، تولید و تجاری سازی متوقف نشود.
سرکار اضافه کرد: فناوری نانو یک فناوری تحول ساز است که در تمام شئونات زندگی انسان تاثیرگذار است و هیچ حوزه صنعتی را نمی توان تصور کرد که فناوری نانو در آن تاثیرگذار نباشد.
وی گفت: پیام ما به صاحبان صنایع این است که اگر امروز به بکار گیری فناوری نانو توجه نکنند در آینده رقابت پذیری خود را در بازار از دست خواهند داد، درحالیکه بازار های خود را می توانند با استفاده از این فناوری توسعه دهند.
رئیس ستاد ویژه فناوری نانو کشور خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم آینده کشور را در ارتباط با فناوری تضمین و بیمه کنیم باید روی آینده سازان کشور که دانش آموزان هستند سرمایه گذاری کنیم.
وی افزود: دانش آموزان ریشه های این حرکت هستند و در این راستا برنامه های متعددی برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است.
سرکار ادامه داد: در تعداد زیادی از دانشگاه های سراسر کشور دوره های کارشناسی ارشد و دکتری نانو ایجاد و اکنون بیش از دو هزار و ۶۰۰ نفر از استادهای کشوردر حوزه فناوری نانو فعال هستند و بیش از ۳۰ هزار نفر متخصص فناوری نانو از سطح کارشناسی به بالا داریم.
وی اظهار کرد: توانستیم ظرف یک بازه ۱۵ ساله از ۱۰ متخصص در حوزه فناوری نانو را به بیش از ۳۰ هزار متخصص برسانیم که این یک جهش انفجاری است و آثار خود را در همه ابعاد از توسعه فناوری تا محصول نشان می دهد.
رئیس ستاد ویژه فناوری نانو کشور با بیان اینکه باید یک تغییر نگرشی ایجاد شود و این تغییر نگرش تبدیل به تغییر رفتار شود، گفت: در ۵۰ سال اخیر تحولی در دانشگاه ها اتفاق نیافتاده و دانشگاه های ما در کنار تعداد زیادی از رسالت های خود فقط به بحث آموزش پرداخته و با محور آموزش می چرخند و پژوهشی که انجام می شود، وابسته به آموزش است.
وی با اشاره به اینکه برنامه خاص پژوهشی در دانشگاه های ما وجود ندارد، افزود: برای توسعه فناوری، دانشگاه ها هیچ حرفی برای گفتن ندارند و در عین حال در بحث ارتباط با صنعت کاملا بیگانه اند و زبان صنعت را نمی فهمند و در حوزه خلاقیت و نوآوری هیچ برنامه ای ندارند.
سرکار گفت: ما در دانشکاه ها ضایع نخاعی تربیت می کنیم؛ یعنی دانشجویان ما خوب فکر می کنند، حرف می زنند، می شنوند و می بینند ولی دریغ از اینکه بتوانند حداقل کار خود را انجام بدهند.
وی یادآور شد: بهترین فارغ التحصیلان دانشگاه های ما برای گذران زندگی خود باید وابسته به دیگران باشند؛ ما افراد دانا بار می آوریم ولی افراد توانا نمی توانیم پرورش کنیم.
وی با بیان اینکه کشورهای پیشگام اکنون برنامه ای برای اقتصاد مبتنی بر خلاقیت دارند ولی ما از این کاروان جا مانده ایم، اظهار کرد: شعار اقتصاد دانش بنیان می دهیم ولی برای آن هم هیچ برنامه ای نداریم.

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE