۲۰:۱۹:۴۶ - چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
سخنگوی وزارت امور خارجه:
سیاستمدار ایرانی نمی‌تواند گامی خلاف ارزش‌های اخلاقی بردارد
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه عرفان اسلامی قرن‌هاست محیط سیاسی ایران را تحت تأثیر قرار داده و این تأثیر امروز بیش از پیش مشهود است، گفت: سیاستمدار ایرانی حتی اگر بخواهد نمی‌تواند فارغ از ارزش‌های اخلاقی گامی بردارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین جابری‌انصاری در همایش بزرگداشت شیخ محمود شبستری اظهار داشت: ما امروز به ترویج فکر و نگاه شخصیت‌های بزرگی چون شبستری در سطح جهان نیاز داریم تا رویکرد جهان را کماکان تحت تأثیر این اندیشه‌های ناب و ایرانی قرار دهیم و نام ایران را همچون همیشه به عنوان مرکز تمدن و فرهنگ سربلند نگه داریم، منافع ملی امروز ما، در اخلاق‌گرایی است.

وی سخنان خود را با شعری از دیباچه گلشن راز آغاز کرد و گفت: از پرسش‌های بنیادین و تاریخی در ساحت عرفان، نسبت و رابطه عرفان و سیاست است که سیاست خارجی هم بخش قابل توجهی از آن است.

جابری اظهار کرد: تأثیر عرفان بر سیاست امری مسلم است، گرچه بعضی آن را در حد گوشه‌نشینی و ارشاد پادشاه محدود کرده‌اند و یا آن‌ را صرفا کشف و شهودی دانسته‌اند اما عرفان دیگری هم بوده که باعث حرکت و جوشش است و آن عرفانی است که پیامبر اسلام و امیرالمؤمنین (ع) نمونه و الگوی بارز آن هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دستورات الهی در قرآن کریم، سنت و سیره پیامبر اعظم(ص) و عترت طاهرین(ع) در عرفان اصیل اسلامی و سلوک آنها در تشکیل حکومت و ارائه دستوراتی برای ایجاد نظم و عدالت اجتماعی، تمسک به معنویت و مدیریت، سیر من الخلق الی الحق و سیر من الحق الی الخلق بالحق، داشتن درد خدا و خلق، نشان می‌دهد درون‌گرایی و برون‌گرایی در اندیشه عرفانی اسلام با هم مرتبط هستند.

جابری انصاری با بیان اینکه در مکتب فکری که منادی امروز آن امام خمینی علیه الرحمه است مانعه الجمع بودن سلوک و سیاست با هم ناشی از سوء فهم هر کدام از عرفان و سیاست است، گفت: ایشان می فرماید رسول خدایی که سال‌های طولانی در سلوک بوده است، وقتی که فرصت پیدا کرد یک حکومت سیاسی ایجاد کرد، برای اینکه عدالت ایجاد شود؛ در تفکر اسلامی، سیاست متعالی می‌شود و از زمین به آسمان می‌رود نه آنکه عرفان زمینی شود و گرفتار منافع مادی.

وی گفت: نامه حضرت امام(ره) به گورباچف نماد وحدت سیاست و عرفان در بینش اصیل اسلامی و تأثیر این رویکرد بر مشی سیاست خارجی حاکم اسلامی است.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: نامه ایشان کاملا بار سیاسی دارد و پس از خبر دادن از بن بست کمونیسم و نفی راه غرب، به خداپرستی و اسلام دعوت کرده و از میان متفکرین اسلامی به مطالعه آرای محی‌الدین عربی، بنیانگذار عرفان نظری دعوت کرده و آورده‌اند:… دیگر شما را خسته نمی‌کنم و از کتب عرفا بخصوص محی‌الدین ابن عربی نام نمی‌برم که اگر خواستید از مباحث این بزرگ‌مرد مطلع گردید، تنی چند از خبرگان تیزهوش خود را که در این‌گونه مسایل قویا دست دارند، راهی قم گردانید تا پس از چند سالی با توکل به خدا از عمق لطیف باریکتر از موی منازل معرفت آگاه گردند.

جابری‌انصاری گفت: این یک نمونه از دعوت الی الحق است که به دستور کار سیاست خارجی نفوذ کرده، اهداف و منافعی متعالی برای سیاست خارجی در نظر گرفته و فراتر از مرزهای دولت مدرن و منافع این جهانی رفته است.

وی گفت: آمیختن عرفان عملی با سیاست خارجی نتیجه‌اش باید چنین چیزی باشد و عرفان عملی به این ترتیب برای حوزه سیاست خارجی و جامعه جهانی با محوریت دعوت الی الحق، پیامهای متعالی و ارزش محور دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه نمی‌توان از شبستری نام برد اما از اثر جاودان او گلشن راز سخن نگفت، افزود: کتابی که بزرگان زیادی توصیه به خواندن آن کرده‌اند و آن‌ را مقدمه‌ای جامع و عمیق بر مبانی نظری عرفان جهانی دانسته‌اند گلشن راز است.

وی با اشاره به اینکه گلشن راز به زبان‌های مختلف ترجمه شده و مخاطبان بین‌المللی دارد و از مرزهای ایران فراتر رفته است، گفت: امروز در مجامع علمی جهان، ایران ما را به آثار مکتوب فرهیختگان‌مان می‌شناسند.

جابری‌انصاری با بیان اینکه ما وارث یک تمدن برجسته هستیم که از مشخصه‌های آن اخلاق گرا و عرفانی بودن است، گفت: باید قدر بزرگانی که چارچوب آنرا استوار کردند و چنین آبروئی به ایران دادند را بدانیم.

وی با بیان اینکه سیاست خارجی نمی‌تواند خارج از بستر اجتماعی و تاریخی اقدام و عمل کند گفت: اگر تخریب تصویر ایران تا امروز کار دشواری برای کنشگران خارجی بوده، نتیجه تأثیرات فراوان فکر، دانش، بینش و روح ایرانی و ارج و قرب بین‌المللی تمدن ایرانی است که آن را وامدار زحمات بزرگان، اندیشمندان و عرفای خود هستیم.

جابری‌انصاری با بیان اینکه احترام ویژه ایران در جهان بخاطر چنین شخصیت‌های برجسته‌ای است، گفت: منتهای خواسته و غایت اهداف دیپلماسی عمومی ایجاد احترام و پرستیژ است و عرفان ایرانی بخش مهمی از احترام ایران در خارج از مرزهایش را ساخته است.

وی گفت: عرفان ایرانی به‌دنبال ایجاد الگوی انسان کامل است و مسلما انسان کامل که در نظر ما پیامبر اکرم(ص) و علی علیه السلام هستند سیاست خود را متفاوت با دیگران می‌چیند.

جابری انصاری با بیان اینکه سؤال شبستری و سایر عرفای ما این است که انسان کامل کیست و چه مشخصاتی دارد و شناخت‌شناسی او چه تفاوتی با شناخت‌شناسی دیگران دارد، خاطرنشان کرد: شبستری در گلشن راز می‌پرسد

مسافر چون بود؟ رهرو کدام است؟

که را گویم که او مرد تمام است؟

که شد از سر وحدت واقف آخر؟

شناسای چه آمد عارف آخر؟

اگر معروف و عارف ذات پاک است

چه سودا بر سر این مشت خاک است؟

وی افزود: اگر هدف متعالی باشد، معنای منافع هم عوض خواهد شد و رقابت و خصومت جای خود را به تعامل و گفت‌وگو خواهد داد زیرا منافع در حیطه عالی‌تری تعریف می‌شود که رقابت در آن راه ندارد.

وی گفت: نقطه فصل سیاست خارجی ایران از سایر کنشگران بین المللی تکیه بر همین مکتب فکری اصیل است که ارزش هایی نظیر کمال‌گرایی، اخلاق‌محوری و مبارزه با ظلم اساس آن‌ را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: نقطه تمایز و فصل بین سیاست مبتنی بر عرفان و سیاست مبتنی بر قدرت طلبی، همین اخلاق و عرفان است.

جابری‌انصاری با بیان اینکه عارف پیش از هر چیز و بیش از هر چیز یک متخلق است و غایت او دستیابی به اخلاق حمیده در سطوح فردی و اجتماعی است، گفت: برای او اجتماع بشری محدود به مرزهای جغرافیائی نمی‌شود و انسان در هر جای زمین مخاطب پیام او است.

وی افزود: اگر این اخلاق‌گرائی عرفانی محور سیاست خارجی باشد، موجب تفاوت رفتارها می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: این اخلاق است که باعث می‌شود دست سیاستمدار ایرانی برای اقدامات غیر انسانی ولو در خارج مرزها بسته شود و در پاسخ به موشکباران شهرهایش توسط عراق و یا استفاده از سلاح شیمیائی، نتواند مقابله به مثل کند، به تسلیحات کشتار جمعی نه بگوید، به تعهدات بین‌المللی‌اش در سخت‌ترین شرایط و با وجود همه فشارها و تحریم‌ها پایبند باقی ماند و در مقابل ظلم و ستم مقاومت کند.

وی با اشاره به اینکه شبستری در گلشن راز اقسام فضیلت، محورهای اخلاقی و ارزشی را مطرح می‌کند، گفت: این محورها امروز معیارها و اصول سیاست خارجی ما را شکل می‌دهد، اصولی نظیر حکمت، عدالت، عفت، تیزهوشی، شجاعت، و نهایتا میانه‌روی و پرهیز از افراط و تفریط.

جابری‌انصاری اظهار داشت: سیاسیونی که اصولا و در عمل به هیچ یک از معیارهای متعالی پایبند نبوده و دائم در حال جنگ و خونریزی هستند، مفاهیم اخلاقی و عرفانی را در قالب‌هایی نظیر حقوق بشر و مبارزه با تروریسم، به عنوان ابزار پنهان‌سازی اهداف و سرپوش‌گذاری بر رفتار خود انتخاب کرده‌اند و با تمسک به این ارزش‌های شریف مدعی کشورهایی شده‌اند که خود بنیان‌گذار و مروج اخلاق‌گرایی اصیل و متعالی هستند.

وی با بیان اینکه عرفان اسلامی قرن‌هاست محیط سیاسی ایران را تحت تاثیر قرار داده و این تاثیر امروز بیش از پیش مشهود است، گفت: سیاستمدار ایرانی حتی اگر بخواهد نمی‌تواند فارغ از ارزش‌های اخلاقی گامی بردارد و اگر چنین کند اجر و قرب خود را در پیشگاه ملت ایران از دست خواهد داد.

جابری انصاری گفت: غالب ایرانیان اگر سفاک و خونریز نیستند نتیجه حضور و تأثیر شخصیت‌های برجسته عرفانی ماست که اندیشه و رفتار سیاسی ایرانیان را شکل داده‌اند.

وی با بیان اینکه در نتیجه ترکیب دو عنصر عرفان و سیاست، آثار زیادی در سیاست خارجی ایران بروز کرده که اختصاص به ایران دارد، افزود: ایرانیان اهل تعامل و گفت‌وگو مبتنی بر خرد و اخلاق هستند، ایرانیان هر ابزاری را برای پیشبرد منافع ملی خود به‌کار نمی‌بندند، ارزش‌های انسانی مانند حقوق بشر و منع تسلیحات کشتار جمعی برای ایرانی‌ها یک تعهد دینی هم هست، ایرانیان به تعهد و قول خود به عنوان یک ارزش ذاتی پایبندند و این نتیجه عرفان ایرانی است که تخلق به اخلاق الهی غایت آن است.

جابری‌انصاری گفت: ما امروز کماکان به ترویج فکر و نگاه شخصیت‌های بزرگی چون شبستری در سطح جهان نیاز داریم تا رویکرد جهان را کماکان تحت تأثیر این اندیشه‌های ناب و ایرانی قرار دهیم و نام ایران را همچون همیشه به‌عنوان مرکز تمدن و فرهنگ سربلند نگه داریم، منافع ملی امروز ما، در اخلاق گرایی است.

همایش ملی بزرگداشت شیخ محمود شبستری در زادگاهش شبستر در آذربایجان‌شرقی به مناسبت ثبت هفتصدمین سال تألیف گلشن راز و نامگذاری سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ از سوی یونسکو به نام این عارف نامی ایرانی در حال برگزاری است.

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE