۱۳:۵۳:۵۵ - سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
مدیر کل امور اجتماعی و موسسات خیریه سازمان اوقاف:
۹۰۰ زائر بار اولی به برکت وقف به عتبات عالیات اعزام می شوند
مدیر کل امور اجتماعی و موسسات خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه از اعزام ۹۰۰ زائر بار اولی در قالب طرح اعزام زائران حرم حسینی(ع) به برکت وقف به عتبات عالیات خبر داد. عسکری با اعلام سهم استانها در طرح زائران حرم حسینی(ع) با عنایت به تعدادموقوفات و عواید آن یادآور شد:استان آذربایحان شرقی با موقوفه حاجیه خدیجه خانم قائم مقامی با ۷ زائردر این طرح مشارکت فعال دارند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه،”حمید عسکری سواد جانی” با اشاره به اجرای نیات واقفین در زمینه اعزام زائران به عتبات عالیات اظهار داشت:طرح زائران حرم حسینی نیز در همین راستا و برای سومین سال پیاپی و با بهره گیری از عواید ۳۰۶ موقوفه اجرایی می شود.

وی گفت: ۹۰۰ زائرباراولی در روز ۲۴ اردیبهشت ماه از مرزهای مهران و شلمچه به عتبات عالیات اعزام خواهند شد که از این تعداد ۷۰۰نفر از مرز مهران به صورت زمینی اعزام خواهند شد.

وی افزود:بیشترین اعزام زائران مربوط به این طرح ،از استان تهران با ۳۰۰زائر و کمترین آن مربوط به استان کردستان است.

وی یادآورشد:واجدین شرایط این طرح علاوه بر افرادی که در وقف نامه ها ،مطابق نیات واقفین مشخص شده اند شامل خدام ثابت و افتحاری بقاع متبرکه و مساجد و افراد ساکن در مناطق محروم و روستایی نیز می شوند.

مدیر کل امور اجتماعی و موسسات خیریه سازمان اوقاف گفت:در این طرح همه استان ها اعزام خواهند داشت و امید است با اجرای صحیح و امینانه نیات واقفین در خصوص زیارت عتبات عالیات شاهد ترویج فرهنگ زیارت و ایجاد وقف های جدید در این زمینه باشیم تا در سال های آینده افراد بیشتری که تاکنون به زیارت عتبات مشرف نشده اند و توان مالی برای اعزام ندارند از این طرح بهره مند شوند.

عسکری با اعلام سهم استانها در طرح زائران حرم حسینی(ع) با عنایت به تعدادموقوفات و عواید آن یادآور شد:استان آذربایحان شرقی با موقوفه حاجیه خدیجه خانم قائم مقامی با ۷ زائر ،آذربایجان غربی با موقوفه حاج آقا بیگ با ۷ زائر،اردبیل با موقوفه ثلث صدر حاجیه یک زائر،اصفهان با موقوفه حاج سید علی بحر العلوم با ۸ زائر، البرز با موقوفه مهدی مقدم قزوینی با ۲ زائر،تهران با موقوفه محمد علیخان وزیر با ۱۴۲زائر،خراسان جنوبی با موقوفه شیخ محمد هادی حسب المصالحه با ۲۲ زائر،خراسان رضوی با موقوفه میرزا اسدالله با ۸ زائر،خراسان شمالی با موقوفه قربان محمد با ۴ زائر،خوزستان با موقوفه میرزا منصورخان الحسنی الحسینی الطباطبایی با ۵۱زائر،فارس با موقوفه محمد قاسم خان لله باشی،با ۷۱ زائر،قم با موقوفه زبیده بیگم بنت شاه سلیمان با ۱۸ زائر،کرمان با موقوفه زهرا خانم با ۱۷ زائر،کرمانشاه با موقوفه سرای شاه عباس در قصر شیرین با ۳۴زائر،مازندران با موقوفه حاج میرزا یحیی نوری با ۱۹ زائر،مرکزی با موقوفه سلطان حمید میرزا با ۱۵ زائردر این طرح مشارکت فعال دارند.

به گفته عسکری بزرگترین موقوفه هایی که در سطح کشور درآمد آن ها به این امر اختصاص یافته است موقوفه میرزا محمد خان وزیر با ۱۴۲ زائر ،موقوفه آقا شیخ محمد امام تجریشی با ۶۳ زائر و موقوفه حاج ملاعلی کنی با ۳۰ زائر در شهر ری هستند که بیشترین هزینه را برای اعزام زائران عتبات بر عهده گرفته اند.

عسکری در خصوص آسیب شناسی حوزه اجرای نیات واقفین در سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد:در راستای شناسایی آسیب ها و مسائل پیش روی حوزه اجرای نیات که توسط اداره کل امور اجتماعی، و موسسات خیریه صورت گرفت به شش آسیب جدی توجه شده است.

وی در بیان این آسیب ها متذکر شد:یکی ازاین آسیب ها ،آسیب های ساختاری بود که شامل عدم توجه به اجرای نیات در ساختار سازمان اوقاف و امور خیریه و درهم تنیدگی در حوزه اجرای نیات بودکه برای حل این معضل در ساختار سازمان تغییراتی ایجاد شد.

وی ادامه داد:آسیب های نگرشی و فرهنگی از قبیل نگرش های سنتی و عدم نوآوری ،نگاه جزیره ای و منفرد به موقوفات و عدم به رسمیت شناخته شدن اجرای نیات به عنوان ماموریت اصلی سازمان یکی دیگر از آسیب هایی بود که در گذشته نه چندان دور در حوزه اجرای نیات واقفین در سازمان اوقاف وجود داشت.

به گفته مدیر کل امور اجتماعی و موسسات خیریه سازمان اوقاف ،آسیب های زیر ساختی از قبیل ضعف در آمار و ارائه اطلاعات دقیق و واقعی ، نبود سازو کارهای تشویقی و تنبیهی برای اجرای نیات و عدم طبقه بندی صحیح و کارآمد نیات نیز در گذشته به عنوان معضلی در سازمان وجود داشته است.

مدیر کل امور اجتماعی و موسسات خیریه سازمان اوقاف تاکید کرد:با توجه به رسالت اجرای امینانه نیات واقفین و آسیب های عنوان شده ، ماموریت هایی برای تحقق این مهم در سازمان تعریف شد که فرهنگ سازی و شفاف سازی ،استفاده از ظرفیت های نهادهای غیر دولتی ، مردمی و داوطلبانه و تعامل با دستگاه های حاکمیتی و سازمان های دولتی ونهادهای عمومی به منظور اجرای اثر بخش نیات موقوفات از جمله آنهاست.

عسکری در پایان گسترش کمی بهره برداران از عواید موقوفات،طراحی روش های جدید و نو را از جمله راهکارهای غلبه بر آسیب های مذکوردر سازمان اوقاف و امور خیریه برشمرد و تصریح کرد:اجرای قانونمند وضابطه مند با رویکرد شفاف سازی و اتخاذ وحدت رویه در اجرای نیات علاوه بر زمینه سازی وقف های جدید مشارکتی و ارتقای بهره وری موجب ترویج و اشاعه فرهنگ وقف نیز خواهد شد.

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE