۱۳:۲۵:۳۴ - سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
سوء مدیریت، حلقه مفقوده فوتبال آذربایجان غربی؛
سوء مدیریت، حلقه مفقوده فوتبال آذربایجان غربی
ارومیه- ایرنا- فوتبال آذربایجان غربی قدمتی به بلندای والیبالش دارد ولی پس از گذشت بیش از نیم قرن هنوز جایگاهی در سطح فوتبال ایران ندارد و این عقب ماندگی حاصل مدیریت ناصحیح و نبود انسجام و همدلی لازم در بین مسئولان و دست اندرکاران آن است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، فعالیت های ورزش فوتبال در استان آذربایجان غربی از ۵۶ سال قبل آغاز شد و نخستین مسابقه رسمی فوتبال در خرداد ماه سال ۱۳۳۸ بین تیم کلنی ارومیه با راه آهن تبریز در زمین خاکی ورزشگاه تختی امروز شهر ارومیه برگزار شد که این بازی با نتیجه ۵ بر صفر به نفع تیم ارومیه رقم خورد.
نخستین باشگاه ورزشی در شهر ارومیه نیز با نام استقلال (تاج سابق) فعالیت خود را آغاز کرد و بعد از آن تیم های آشور، آرارات، صنعت نفت و مدرن اسپرت نیز وارد عرصه شدند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی تیم فوتبال استان آذریجان غربی برای نخستین بار در مسابقه های منطقه ای با حضور تیم های استان های همدان، کردستان، کرمانشاه و آذربایجان شرقی شرکت کرد و در مکان سوم جای گرفت ولی یک سال بعد توانست در مسابقه های منطقه ای با پشت سر گذاشتن تمامی تیم ها مقام قهرمانی را به خود اختصاص دهد.
در سال ۱۳۶۸ تیم پاکدیس ارومیه با کسب مقام قهرمانی، زیرگروه کشور شد و به لیگ دسته یک راه یافت.
این تیم حضور پر قدرتی در رقابت های لیگ دسته یک داشت و در بازی های رفت توانست نایب قهرمان نیم فصل شود ولی در دور برگشت مسابقات با توجه به حضور تیم هایی همچون استقلال تهران، دارایی تهران، صنعت نفت آبادان، ماشین سازی تبریز و تام اصفهان در مکان هشتم جدول رده بندی قرار گرفت.
سال ۱۳۶۹ سال تلخی برای فوتبال استان آذربایجان غربی بود و بروز اختلافات در سطح مدیریتی باعث شد مربیان و سرپرستان تیم کناره گیری کنند و بر اثر همین اختلاف ها، تیم آذربایجان غربی با تزلزل و مشکلات زیادی رو به رو شده و به زیر گروه سقوط کرد.
از سال ۷۰ تا ۷۲ فوتبال استان آذربایجان غربی در زیر گروه کشور بود تا اینکه در سال ۷۲ فدراسیون فوتبال، مسابقات را به دسته های یک، دو و سه تقسیم کرد و تیم استانداری آذربایجان غربی در مسابقات دسته سه با تیم های استقلال تهران، ابومسلم خراسان، شموشک نوشهر، شاهد کرج و راه آهن شاهرود هم گروه شد و به علت تفاضل گل کمتر نسبت به تیم شموشک نوشهر نتوانست به دسته های بالاتر صعود کند.
در سال ۷۳، تیم وحدت استانداری آذربایجان غربی باز هم به دلیل بروز اختلافات مدیریتی نتوانست نتایج خوبی کسب کند و حتی تعویض کادر مربیگری نیز کارساز نشد و تیم به زیرگروه سقوط کرد.
در سال های ۷۶ و ۷۷ تیم های فجر ارومیه و وحدت مهاباد در لیگ دسته دو کشور حضور داشتند ولی باز هم به دلیل اختلاف سلیقه، باشگاه فجر از حمایت مالی کنار کشید و حمایت را به ایران خودرو واگذار کرد ولی این شرکت نیز پس از یک سال از حمایت خود سر باز زد و دوباره موجبات سقوط تیم فراهم شد.
در یک نگاه اجمالی می توان گفت فوتبال در استان آذربایجان غربی در ۵۶ سال اخیر، دستخوش دگرگونی های فراوانی شده و سوء مدیریت و بی توجهی به رشد و توسعه آن باعث شده که پس از گذشت بیش از نیم قرن از آغاز فعالیت این رشته ورزشی در آذربایجان غربی هنوز تیم های این استان نتوانند در لیگ های مطرح کشور حضور داشته باشند.
حضور تک ستاره ای همچون فرشاد احمدزاده در ترکیب تیم های تراکتورسازی و پرسپولیس هم نتوانسته است خواسته های به حق هواداران ورزش دوست این استان را برآورده کند.
طی سال های ۹۳ و ۹۴ تیمی با حمایت باشگاه شهرداری ارومیه در لیگ دسته دو کشور شرکت کرده است ولی فروغ چندانی در رقابتهای دو فصل گذشته نداشته است چرا که تعامل و همکاری مسئولان هیات فوتبال با این باشگاه در حد انتظار نبوده و بیشتر نگاه درآمد زایی از این باشگاه داشته است.
به طور یقین فوتبال استان آذربایجان غربی، قربانی سوء مدیریت و میراث دار سهل انگاری و بی برنامگی دست اندرکاران این رشته است در حالی که فوتبال می تواند به عنوان یک صنعت پایدار و پویا بسیاری از نیازهای جامعه را تامین کند.
امروزه رشته فوتبال به عنوان ویترین ورزش ها مورد توجه ویژه قرار دارد و مدیریت آن به صورت سنتی و تک قطبی سال هاست که منسوخ شده است.

*****
عیسی زینالی نایب رئیس هیات فوتبال آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت این رشته ورزشی در استان گفت: نبود زیر ساخت های فوتبال در استان موجب شده روز به روز از قافله فوتبال کشور عقب بمانیم.
وی اظهار کرد: نبود نورافکن، رختکن استاندارد و تارتان دور زمین چمن تختی ارومیه دست هیات را در گرفتن امتیاز یک تیم لیگ دسته یکی بسته است و در صورت آماده نشدن سخت افزارهای لازم مجبوریم در صورت خرید تیم امتیاز آن را به یکی از شهرستان های فوتبال خیز استان واگذار کنیم.
زینالی ادامه داد: در سال گذشته ۱۸ تیم فوتبال و فوتسال در رده های سنی مختلف در لیگ های برتر، دسته دو، دسته ۳ حضور داشتند به طوری که چرخش مالی هیات مبلغی بالغ بر سه میلیارد ریال بوده است ولی هیچ اعتباری از اداره کل ورزش و جوانان دریافت نکرده ایم.
وی افزود: توجه به ردهای سنی پایه و برگزاری فستیوال های گروهی برای شناسایی و جذب نخبه های فوتبال استان از برنامه های مهم هیات است و قصد داریم این برنامه ها را به طور رایگان برای تیم های پایه برگزار کنیم.
زینالی گفت: مدیریت اصولی در فوتبال استان باید بیش از این مورد توجه قرار گیرد و برای رسیدن به این مهم باید با تقسیم کار، ایجاد کمیته ها، شایسته سالاری، مشورت در کارها و به کار گیری افراد توانمند سعی در ایجاد انسجام و همدلی در بین اعضای خانواده فوتبال کنیم.

*****
حسین نیرویار دبیر هیات فوتبال آذربایجان غربی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بحث فساد مالی در هیات فوتبال آذربایجان غربی وجود ندارد و مطرح کردن این موضوع از سوی برخی افراد شایعه ای بیش نیست.
وی افزود: اسناد و مدارک هیات فوتبال هر دو ماه یک بار از سوی بازرسان اداره کل ورزش و جوانان کنترل و مورد بررسی قرار می گیرد و تاکنون موردی برای ایجاد شک و شبهه در بیلان کاری یافت نشده است.
نیرویار اظهار کرد: هم اکنون ۲۳ مدرسه فوتبال در سطح استان فعالیت دارند و مجوز یکساله آنها از سوی هیات فوتبال واگذار می شود و در طول زمان فعالیت نیز نظارت های لازم در خصوص ارائه خدمات سالم و با کیفیت به فوتبال آموزان انجام می شود.
وی افزود: هم اکنون دو تیم فوتبال در لیگ دسته دو، دو تیم در لیگ دسته سه، یک تیم در لیگ دسته یک امیدهای کشور و یک تیم در لیگ برتر نونهالان و یک تیم فوتسال در لیگ دسته دو ویترین فوتبالی استان در سطح کشور محسوب می شود که با رایزنی های صورت گرفته با فدراسیون قصد داریم امتیاز یک تیم فوتبال دسته یک را نیز خریداری کنیم.
نیرویار گفت: باید قبول کرد که زیرساخت های فوتبال استان بسیار ضعیف است و با این وضعیت نمی تواند انتظار پیشرفت از فوتبال داشته باشیم.

*****
یحیی بهاری مدیر تیم های پایه فوتبال باشگاه شهرداری ارومیه نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: درد فوتبال آذربایجان غربی بسیار عمیق و ریشه دار است و واقعیت این است که فوتبال این استان در نقشه فوتبال ایران جایگاهی ندارد.
وی اظهار کرد: ضعف اصحاب رسانه در پرداختن به مسائل فوتبال استان و بی دانشی مربیان فوتبال استان دو مشکل اساسی برای فوتبال آذربایجان غربی است.
وی ادامه داد: مدارس فوتبال باید از فصلی بودن خارج شوند و در طول تمام سال برای ارائه خدمات آموزشی و به روز رسانی و آماده سازی فوتبال آموزان تلاش کنند.
بهاری گفت: پشتوانه سازی هر رشته ورزشی نیاز به ساختارسازی پایه های آن را دارد و تربیت تک نونهالان و نوجوانان می تواند اساس و بنیان ورزش را محکم و پایدارتر سازد.
به گزارش ایرنا، به نظر می رسد مدیریت مسئولان هیات های قبلی و فعلی هیات فوتبال آذربایجان غربی و به تبع آن هیات های شهرستانی به صورت سنتی و سطحی بوده و این امر موجب کندی توسعه و پیشرفت فوتبال در استان شده است.
امید می رود با اقدامات و نظارتی که از سوی مسئولان ورزش استان در رابطه با ورزش فوتبال در زمینه فراهم کردن زیر ساخت های سخت افزاری، تکمیل ورزشگاه ۱۵ هزار نفری ارومیه با نگرشی جدید که در ساختار نیروی انسانی هیات فوتبال و کمیته های زیر مجموعه آن انجام می شود، شاهد تحولات قابل توجهی در فوتبال استان باشیم.
گزارش از: نرگس موذنی حبشی۸۲۰۵۹۸۳۹-۷۰۶۹۶۶۳۶

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE