۸:۳۰:۱۲ - پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
هشدار؛
خطر هپاتیت و آسیب مغزى با قمه زنى/بدعتى که جان عزاداران حسینى را تهدید مى کند
قمه زنى بدعتى است که خطرات بسیارى از جمله هپاتیت و آسیب هاى مغزى را به دنبال دارد.   هر سال عزاداران حسینى در ایام محرم به نوعى عشق خود را به سید و سالار شهیدان نشان مى دهند، از نذرى دادن و اطعام ایتام تا نذر خون، پلاکت و پلاسما . عزاداران حسینى باید […]

قمه زنى بدعتى است که خطرات بسیارى از جمله هپاتیت و آسیب هاى مغزى را به دنبال دارد.

  هر سال عزاداران حسینى در ایام محرم به نوعى عشق خود را به سید و سالار شهیدان نشان مى دهند، از نذرى دادن و اطعام ایتام تا نذر خون، پلاکت و پلاسما .

عزاداران حسینى باید سیر و سلوک عاشورایى داشته باشند و الکوى زندگى خود را اباعبدالله و یاران بلانظیر وبلاشبیه آن حضرت قرار دهند، اما در این میان برخى متاسفانه به بدعتى روى آورده اند که نه تنها توصیه اى بر آن در اسلام نشده است ، بلکه تهدید کننده سلامت افراد و جامعه نیز محسوب مى شود و خطر ابتلا به بیمارى هاى خطرناکى چون هپاتیت و آسیب هاى مغزى وجود دارد.

هشدار؛ خطر هپاتیت و آسیب مغزى با قمه زنى/بدعتى که جان عزاداران حسینى را تهدید مى کند

هشدار؛ مراقب خطرهاى هولناک قمه زنى باشید

موید علویان رئیس شبکه هپاتیت  در گفتگو با خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛درباره خطرات قمه زنی و ابتلا به برخی بیماری های عفونی مانند هپاتیت گفت: بحث ما در مورد قمه زنی اعتقادی نبوده بلکه بهداشتی است و هشدار ما در این راستا به مردم داده می شود تا جامعه سالم بماند و افراد دچار بیماری نشوند.

وی ادامه داد: خطر ابتلا به هپاتیت در اثر قمه زنی وجود دارد و حتى کسانى که قمه نمى زنند و تماشاچى هستند، در خطرند زیرا با پاشیده شدن خون به اطراف احتمال انتقال بیماری هپاتیت به اطرافیان وجود دارد.

رئیس شبکه هباتیت ایران با بیان اینکه تنها هباتیت بى واکسن دارد، گفت: هرچند که واکسن هپاتیت بی از سال ۱۳۷۳ در واکسیناسیون کشوری قرار گرفته و این بیماری در جامعه رو به کاهش است اما یک میلیون و ۴٠٠ هزار نفر به هپاتیت بى مبتلا هستند.

علویان افزود: ٧٠ درصد مبتلایان به هپاتیت سى ناشناخته هستند و مسئله بیماری هپاتیت آن است که فرد مبتلا هیچ علامتی ندارد تا دیگران از بیماری او با خبر شوند و احتیاط های لازم را انجام دهند.

رئیس شبکه هپاتیت ایران با بیان اینکه شمار مبتلایان به هپاتیت سى در ایران کمتر از کشورهای همسایه است، گفت: ۱۸۶ هزار نفر در ایران به هپاتیت سى مبتلا هستند و این خطر خطر دارد که در اثر رعایت نکردن موازین بهداشتی بیماری به دیگران منتقل شود.

هشدار؛ خطر هپاتیت و آسیب مغزى با قمه زنى/بدعتى که جان عزاداران حسینى را تهدید مى کند

قمه مشترک هپاتیت را به جانتان مى اندازد

علویان تاکید کرد: به دلیل اینکه در قمه زنی از قمه های مشترک استفاده می شود خطر ابتلا به هپاتیت افزایش پیدا می کند به همین دلیل ما به عزاداران حسینی توصیه می کنیم که از قمه زنی خودداری کنند.

این فوق تخصص بیماری‌های کبد گفت: هر سال در ایام محرم با مواردی از انتقال بیماری هپاتیت مواجه می‌شویم که علت آن قمه زنی است و توصیه می‌شود افرادی که اقدام به قمه زنى مى کنند، پرونده ویژه سلامت تشکیل داده شود و قمه زنی به عنوان یک فاکتور منفی در پرونده پزشکی آنها ثبت شود و سازمان انتقال خون نیز این افراد را برای اهدای خون نپذیرد.

به جاى قمه زنى خون اهدا کنید

رئیس شبکه هپاتیت ایران یادآوری کرد: توصیه ما به عزاداران حسینی آن است که در عاشورای حسینی به جای قمه زنی خون خود را اهدا کنند چرا که با این کار نه تنها کار خیر و پسندیده ای را انجام داده اند بلکه جان چندین بیمار را نیز نجات می دهند.

علویان در ادامه به برخی نکات بهداشتی و راههای انتقال هپاتیت اشاره کرد و گفت: خالکوبی غیر بهداشتی و بطور کلی هر اقدامی که با خون سر و کار داشته باشد مانند دندانپزشکی امکان انتقال بیماری وجود دارد، همچنین این خطر وجود دارد تا کارگران شهرداری که اقدام به جمع آوری زباله می کنند در اثر تماس با سوزن آلوده که در زباله ها وجود دارد به بیماری مبتلا شوند، افزون بر این رفتارهای جنسی غیر ایمن خطر ابتلا به هپاتیت را در پی دارد.

علویان اظهار کرد: مردم باید اطلاع داشته باشند که هپاتیت بی واکسن دارد اما هپاتیت سی واکسن ندارد و تنها باید پس از ابتلا به بیماری در مان شوند، اما نکته حائز اهمیت آن است که اگر هپاتیت به موقع تشخیص و درمان نشود خطرات بسیاری را به دنبال دارد و جان افراد را تهدید می کند.

آسیب هاى مغزى که با قمه زنى سراغتان مى آید

علیرضا یاراحمدی متخصص مغز و اعصاب و بورد فوق تخصصى صرع و اختلالات خواب در گفت و گو با خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛درباره آسیب هایی که قمه زنی به مغز وارد می کند، گفت: ضربات مکرر در قمه زنی به مغز آسیب وارد مى کند.

وى در ادامه برخى آسیب هاى ناشى از قمه زنى را بر شمرد و افزود: عفونت، آسیب به بافت مغز، پارگى رگ هاى مغزى، خونریزى و افت فشارخون و تشنج از خطراتى هستند که قمه زنى به دنبال دارد.

یاراحمدى در ادامه به تشریح درباره قمه زنى و مضرات آن پرداخت و گفت: در قمه زنى بر اثر تکان ضربه آسیب هایی به بافت مغز وارد می شود، همچنین خطر پارگى رگ ها وجود دارد هرچند که برخی اذعان می کنند که ​قمه زدن زخم ایجاد نمی کند اما ضربه های قمه ممکن است باعث پارگی رگ های سطحی مغر شود.

هشدار؛ خطر هپاتیت و آسیب مغزى با قمه زنى/بدعتى که جان عزاداران حسینى را تهدید مى کند

پارکینسون و تشنج در کمین قمه زنان

این متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد: قمه زنى ممکن است منجر به خونریزی سطحی در مغز شود که این خونریزى با فشار به مغز منجر به کاهش هوشیاری فرد خواهد شد و امکان تشنج نیز وجود دارد.

وى در ادامه به کسانى که هر سال اقدام به قمه زنى مى کنند، هشدار داد و افزود: اگر کسی هر سال اقدام به قمه مى کند ممکن است پس از سال ها به دلیل مبادرت به انجام این کار، به بیماری هایی چون پارکینسون و لرزش ها مبتلا شود.

یاراحمدى عفونت را یکى از عوارض قمه زنى دانست و گفت: در صورتی که زخم و بریدگی روى پوست ایجاد شود، به دلیل اینکه پس از قمه زنى زخم را ساعت ها براى نمایش به دیگران باز نگه می دارند امکان عفونت در سطح وعمق مغز وجود دارد همچنین و آلودگی تیغه خنجر نیز ممکن است باعث بروز عفونت شود.

خونریزى و ضربه مغزى عوارض خطرناک قمه زنى

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه خونریزى یکى از دیگر خطرات قمه زنى است، گفت: ممکن است بر اثر قمه زنى فرد دچار خونریزى شود و اغلب به دلیل اینکه افراد در محیط باز و گرم اقدام به قمه زنی می کنند، ممکن است فرد بر اثر خونریزی بیهوش شود و این خونریزی جان فرد را تهدید می کند.

وى افزود: در بسیاری از موارد، افرادى که قمه می زنند دچار افت فشارخون ناگهانی مى شوند و امکان سقوط و ضربه مغزى ناشى از آن بر اثر افت فشار وجود دارد.

کم هوشى و آسیب هاى مغزى با قمه زنى کودکان و نوزادان

یاراحمدى با بیان اینکه قمه زنی برای کودکان و نوزادان خطرات بسیاری به همراه دارد، گفت: در کودکان به دلیل اینکه قوس استخوان مغز به اندازه قوس استخوان مغز بزرگسالان و مقاومت و مکانیسم دفاعی بدن آنها مانند بزرگسالان نیست و به همین دلیل احتمال آسیب دیدگی مغز بیشتر است.

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: نوزادان و کودکان به دلیل اینکه مغزشان در حال رشد است، قمه زنى می تواند از نظر تکاملی و هوشی خطرات بسیاری براى کودکان و نوزادان به همراه داشته باشد و هوش کودک به اندازه کافی افزایش پیدا نکند.

هشدار؛ خطر هپاتیت و آسیب مغزى با قمه زنى/بدعتى که جان عزاداران حسینى را تهدید مى کند

اگر این علائم را مشاهده کردید فورا به بیمارستان مراجعه کنید

وى به علائم هشداردهنده اى قمه زنان باید به آن توجه کنند، اشاره کرد و افزود: در صورتی که فردی اقدام به قمه زنى کرد و پس از آن با علائمى چون قرمزی، سوزش، خارش، داغ شدن و متورم شدن محل زخم، تاخیر در بهبود زخم ، احساس خواب آلودگی، سردردهای ناگهانی و تاری دید مواجه شد، باید به مرکز درمانی مجهز مراجعه کند.

بستن زخم با خاکستر و گِل ممنوع

وى در پاسخ به این سوال که برخى افراد پس از قمه زنى محل آن را با خاکستر یا گل مى پىشانند و این کار چه عوارضى دارد، گفت: این کار موجب انتقال عفونت می شود، پوست از ورود باکتری ها و میکروب ها جلوگیری می کند اما چون پس از قمه زنى بریدکى در پوست و زخم باز ایجا د مى شود. قراردادن موادى چون خاکستر و گل چون استریل نیستند و ممکن است الوده باشند امکان بروز عفونت در محل زخم و آبسه وجود دارد.

منبع:حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE