۱۲:۳۱:۴۶ - چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
ثبت پل تاریخی آجی‌‌چای در فهرست مکان‌‌های دیدنی تبریز ۲۰۱۸
تلخ رود یا به ترکی آجی چای یکی از مهمترین رودهای آذربایجان است. بر روی این رود پلی تاریخی قرار دارد که تنها گذرگاه ایران به غرب و بخشی از مسیر جاده ابریشم بوده و قدمتش به دوران صفویه باز می‌گردد. موقعیت این بنا در ورودی جاده تبریز- مرند می‌‌باشد و این پل در پیوستگی فرودگاه تبریز و در بلوار شهید بابایی تبریز قرار دارد.

 گام مثبت شهرداری در احیاء بناهای تاریخی و زیباسازی اماکن

با توجه مسئولین و هزینه‌‌هایی بجا شاهد احیاء تمدن و تاریخ آذربایجان در سطح شهر هستیم و شهرداری با زیباسازی اماکن آن‌‌ها را به محل‌‌هایی گردشگر پذیر تبدیل می‌‌کند.

بنا به گزارش خبرنگار پایگاه خبری اوجا تبریز: تلخ رود یا به ترکی آجی چای یکی از مهمترین رودهای آذربایجان است. بر روی این رود پلی تاریخی قرار دارد که تنها گذرگاه ایران به غرب و بخشی از مسیر جاده ابریشم بوده و قدمتش به دوران صفویه باز می‌گردد. موقعیت این بنا در ورودی جاده تبریز- مرند می‌‌باشد و این پل در پیوستگی فرودگاه تبریز و در بلوار شهید بابایی تبریز قرار دارد.

پل آجی چای از قدیمی‌‌ترین آثار تاریخی شهر تبریز است و معماری یکدستی ندارد و بارها به علت طغیان رود و جنگ‌‌های منطقه‌‌ای صدمه دیده و مورد مرمت قرار گرفته است، در زمان ولیعهدی عباس میرزا توسط حاج سید حسین تاجر معروف به تبریزی تعمیر شده است. پل شامل ۱۶ دهنه به طول ۱۰۵ متر و عرض پنج متر می‌باشد که به جزو سه دهنه که طاقی هلالی دارند، بقیه دارای طاق جناغی است.

این پل مدت‌‌ها بود که مورد بی‌‌مهری مسئولین قرار داشت و یکی از معضلات شهری محسوب می‌شد تا این که به همت شهرداری منطقه چهار تبریز و صرف بودجه‌‌ای بالغ بر یک میلیارد تومان مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. کاری که باید قبل‌‌تر از این‌‌ها انجام می‌‌شد و اکنون یکی از جاذبه‌‌های گردشگری شهر تبریز به شمار می‌‌رود.

ایرج شهین باهر، شهردار تبریز در این‌‌باره طی گفت‌‌وگویی ابراز کرد: محدوده این پل تاریخی، مدت‌‌ها یکی از معضلات شهروندان غرب تبریز بود؛ خوشبختانه با تلاش شهرداری منطقه چهار این معضل قدیمی به یک موقعیت ارزشمند تبدیل شده است.

وی افزود: با تحکیم ایجاد فضای سبز واجرای روشنایی در طرفین پل موقعیت مناسبی برای توسعه فضای سبز و ایجاد فرصت‌‌های نشاط اجتماعی در محدوده کم برخوردار غرب شهر تبدیل شده است.

بلاشک با اجرای برنامه‌‌های فرهنگی هنری، چشم انداز پل تاریخی آجی چای درخدمت برنامه‌‌های گردشگری شهر خواهد بود و می‌‌توان با زیباسازی رخ داده در این بنا آن را به عنوان یکی از جاذبه‌‌های تاریخی شهر در تبریز ۲۰۱۸ به گردشگران معرفی کرد تا آنان هنگام ورود به تبریز تنها با ائل‌‌گلی و چند جاذبه‌‌ی دیگر روبرو نشوند و دیگر ظرفیت‌‌های شهر را هم ببینند.

زیباسازی پل آجی چای از کارهای قابل تقدیر شهرداری است، پل تاریخی و مهم که در آستانه نابودی قرار داشت و با توجهی که از سوی مسئولین صورت گرفته جانی تازه پیدا کرده و به یکی از مکان‌‌های زیبا برای گردشگران تبدیل شده است. نباید با بی توجهی تاریخ آذربایجان را نابود کنیم بلکه باید به دیگر طرح‌‌ها و آثار تاریخی توجه خاصی شود تا دوباره احیا شوند.

منبع خبر:آناج

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE