۹:۴۶:۵۲ - چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
جزئیات لغو جلسه‌ی انتخاب شهردار تبریز
در حالی که رسانه‌های تبریز برای مخابره مهمترین خبر چند ماه اخیر لحظه شماری می‌کردند، به یکباره خبر لغو جلسه‌ی (سه‌شنبه) شورای شهر تبریز منتشر شد، قرار بر این بود که شورا ساعت ۱۸ برای انتخاب شهردار تبریز تشکیل جلسه دهد  با این حال تعدادی از اعضاء و خبرنگاران در سالن جلسه شورا حاضر شده […]

در حالی که رسانه‌های تبریز برای مخابره مهمترین خبر چند ماه اخیر لحظه شماری می‌کردند، به یکباره خبر لغو جلسه‌ی (سه‌شنبه) شورای شهر تبریز منتشر شد، قرار بر این بود که شورا ساعت ۱۸ برای انتخاب شهردار تبریز تشکیل جلسه دهد

 با این حال تعدادی از اعضاء و خبرنگاران در سالن جلسه شورا حاضر شده و منتظر آغاز جلسه بودند.

محمدباقر بهشتی نخستین فردی بود که ساعت ۱۷:۳۰ برای حضور در جلسه سرنوشت‌ساز شورا وارد عمارت تاریخی شهرداری تبریز شد؛ که متوجه لغو جلسه شد. در ادامه فریدون بابایی‌اقدم، محرم محمدزاده، محمد علی اشرف‌نیا، شهرام دبیری و علی آجودان‌زاده در صحن شورا حضور یافته و نزدیک به یک ساعت برای حضور سایرین و به حدنصاب رسیدن جلسه منتظر ماندند و در نهایت ساعت حدود ساعت ۱۹ شکور اکبرنژاد (رئیس شورا)، غلامحسین مسعودی ریحان و عبدالله تقی‌پور با حضور در سالن جلسه شورا، در گوشه‌ای با سایر اعضاء جلسه‌ی خصوصی برگزار کرده و سپس همه‌ی آن‌ها سالن را ترک کردند.

در این میان لغو شدن جلسه نیم ساعت قبل از آغاز آن، حضور پنج عضو در صحن شورا و انتظار یک ساعته برای آغاز جلسه و اظهار بی‌اطلاعی برخی از اعضا از تصمیم هیأت رئیسه،  باعث به وجود آمدن شک و شبهه‌هایی شد و پیش‌بینی می‌شد اتفاقات امروز با موضوع انتخاب شهردار تبریز مرتبط است.

آیا تمامی اعضاء از لغو این جلسه خبر داشتند؟، چه کسی این جلسه را لغو کرده است؟، چرا جلسه لغو شد؟ و چندین و چند سئوال دیگر در رابطه با اتفاقات  شورای شهر تبریز مطرح است.

محمدباقر بهشتی یکی از اعضا در خصوص اتفاقات دیروز شورا، می‌گوید: هیچ کس با من تماس نگرفت و اطلاعی از لغو شدن جلسه نداشتم و بعد از حضور در عمارت شهرداری، متوجه لغو شدن جلسه شدم و به هیچ عنوان از دلایل این تصمیم خبر ندارم.

اطلاع نداشتم!

فریدون بابایی اقدم، یکی از اعضاء با تصور اینکه جلسه شورا برگزار می‌شود، در سالن جلسات حضور یافته بود. وی در این خصوص به می‌گوید: لغو این جلسه به بنده اطلاع داده نشده بود و به همین دلیل بیش از یک ساعت منتظر حضور سایر اعضا بودم که در نهایت ناامید شده و صحن شورا را ترک کردم.

وی ادامه می‌دهد: نام اتفاقات امروز را نمی‌توان «لغو جلسه» گذاشت، بلکه عدم حضور عمدی اعضا برای ممانعت از به حدنصاب رسیدن جلسه است، با درست و غلط بودن این اقدام کاری ندارم، ولی عدم حضور در جلسه به صورت عمدی شیوه‌ای مرسوم در جناح‌بندی‌های اقلیت و اکثریت است؛ به طوری که افرادی با پیش‌بینی اینکه تصمیمات اتخاذ شده در جلسه باب میل‌شان نخواهد بود، در جلسه حضور نمی‌یابند.

وی تصریح می‌کند: در شورای چهارم یکی دو بار چنین اتفاقاتی رخ داده بود، البته با این تفاوت که همواره گروه اقلیت چنین کارهایی می‌کرد که اینبار در شهر اولین‌ها اولینی دیگر رقم خورد و گروه اکثریت چنین تصمیمی گرفت.

بابایی اقدم می‌گوید: البته اتفاق نظر وجود نداشت و نمی‌توانستیم با قاطعیت بگوییم که امروز فلانی به عنوان شهردار تبریز انتخاب می‌شد.

نائب رئیس شورا با من تماس گرفت

یک عضو هیأت رئیسه شورای شهر تبریز می‌گوید: لغو جلسه توسط هیأت رئیسه بدین معناست که اعضای هیأت رئیسه یکجا جمع شده، تشکیل جلسه داده و تصمیم‌گیری کرده است؛ در حالی که خانم اندیش، نائب رئیس شورا با من تماس گرفت و گفت «ما تصمیم گرفتیم، اگر شما هم موافق هستید، جلسه را لغو کنیم» که بنده در پاسخش گفتم «اگر نظرتان برای کنسل کردن جلسه است، خب کنسل کنیم» سپس با آقای محمدزاده، دیگر عضو هیأت رئیسه تماس گرفته و به او اطلاع دادم.

علی آجودان‌زاده ادامه می‌دهد: زمانی می‌توانیم بگوییم اعضای هیأت رئیسه برای لغو جلسه توافق کردند که یکجا جمع شده و با رأی‌گیری تصمیم‌گیری کنند، نه اینکه ۳۰ دقیقه مانده به جلسه بگویند «می‌خواهیم جلسه را لغو کنیم، شما هم موافقید؟».

ساعت ۱۷:۳۰ پیامک لغو جلسه را دریافت کردم

یکی دیگر از اعضاء در خصوص اتفاقات امروز شورا، می‌گوید: باتوجه به اینکه در انتخاب شهردار تبریز از سایر کلانشهرها عقب ماندیم، قرار بر این بود در جلسه امروز در خصوص انتخاب شهردار تبریز تصمیم‌گیری شود که حدود ساعت ۱۷:۳۰ از سوی رئیس شورا پیامک لغو جلسه را دریافت کردم؛ به هر حال وظیفه خود می‌دانستم که در سالن جلسه حضور یابم.

محمد علی اشرف‌نیا ادامه می‌دهد: در حالی گفته می‌شود این تصمیم توسط هیأت رئیسه اتخاذ شده است که دو نفر از اعضای هیأت رئیسه در صحن شورا حضور یافته و منتظر شروع جلسه بودند.

وی با تأکید بر اینکه تصمیم‌ لغو جلسه باید با حضور اعضای هیأت رئیسه یا اعضای شورا گرفته شود، تصریح می‌کند:  باتوجه به شناختم از روحیات اعضاء، مطمئناً با این تصمیم همراهی می‌شد.

وی با اشاره به اینکه توقع مردم از شورای شهر تبریز زیاد است، می‌گوید: مردم انتظار دارند شورا با انتخاب شهردار خوب و تدوین برنامه زمینه‌ساز توسعه بیشتر تبریز شود.

اشرف‌نیا تأکید می‌کند: از همان ابتدا حرف از شورای ۱۳ نفره و متحد زده می‌شد، باتوجه به این هدف، بهتر بود اعضاء در جلسه‌ی امروز حضور می‌یافتند.

نمی‌خواهیم شهردار تبریز با ۷ رأی انتخاب شود

رئیس شورای شهر تبریز در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص دلایل لغو جلسه‌، می‌گوید: به دنبال این موضوع نیستیم که شهردار تبریز با هفت رأی انتخاب شود، بلکه می‌خواهیم فردی مورد نظر تمامی اعضای شورا و با ۱۳ رأی انتخاب شود؛ از این رو با هدف اینکه بیشتر فکر کرده و به اتفاق نظر برسیم، جلسه امروز لغو شد و چند روز بعد جلسه‌ی دیگری برگزار می‌کنیم.

شکور اکبرنژاد ادامه می‌دهد: این تصمیم با هماهنگی اعضای هیأت رئیسه اتخاذ و به اعضای شورا اطلاع داده شد.

وی خاطرنشان می‌کند: به منظور عذرخواهی از اعضایی که در صحن شورا حضور یافته بودند، بنده به همراه چند عضو دیگر در سالن جلسات شورا حضور یافتیم.

 اتفاقات امروز نشان داد شورای شهر تبریز فاصله‌ی زیادی با شورای ۱۳ نفره‌ی متحد دارد و جریان حاکم نشانگر فضای دو قطبی و اختلاف نظرهای جدی است، این در حالی است که «اکثریت و اقلیت» شورای چهارم، آسیب زیادی به تبریز وارد کرد و انتظار می رود شورای پنجم آن اشتباهات را تکرار نکند.

منبع :  ایسنا 

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE