۱۱:۰۷:۱۵ - یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
زنده از صحن شورا؛
کمیسیون ماده ۱۰۰؛ بودن یا نبودن مسئله این است؟!/ اعضای شورا برای کمیسیون های شهرداری پول دریافت کنند؟!
جلسه امروز شورای شهر تبریز با ۱۵ دقیقه تاخیر آغاز شد. جلسه امروز شورای شهر تبریز با ۱۵ دقیقه تاخیر با حضور همه اعضای شورا آغاز شد. اکبرنژاد در ابتدای جلسه با یادآوری مناسبت های هفته، با اشاره به قرار گرفتن در مقطع زمانی مابین عید قربان و عید غدیرخم، اظهار داشت: امیدوارم خداوند متعال قلوب […]

جلسه امروز شورای شهر تبریز با ۱۵ دقیقه تاخیر آغاز شد.

جلسه امروز شورای شهر تبریز با ۱۵ دقیقه تاخیر با حضور همه اعضای شورا آغاز شد. اکبرنژاد در ابتدای جلسه با یادآوری مناسبت های هفته، با اشاره به قرار گرفتن در مقطع زمانی مابین عید قربان و عید غدیرخم، اظهار داشت: امیدوارم خداوند متعال قلوب مسلمانان جهان اسلام را به همدیگر نزدیک تر نموده و عامل واقعی به قرآن باشیم.

 وی افزود: همچنین سالروز درگذشت مرحوم ابوریحان بیرونی و روز صنعت چاپ را گرامی می داریم.
اولین دستور جلسه امروز شورای شهر، تصمیم گیری نحوه عضویت اعضای شورای شهر در کمیسیون های شهرداری است که فرج قلیزاده توضیحی ابتدایی در خصوص کمیسیون بدوی و تجدید نظر ماده صد تخلفات ساختمانی و کمیسیون های بند ۲۰ ماده ۵۵ درخصوص تشخیص مزاحمت مشاغل، کمیسیون ماده ۷۷ درخصوص اختلاف شهروندان و شهرداری داد.
دبیری نیز با یادآوری اینکه روال ما در شورای شهر گذشته اینگونه بود که کمیسیون های بدوی و تجدید نظر و کمیسیون بند ۲۰ را به صورت جداگانه تصمیم گیری می کنیم و شهرداری منطقه ۹ را به دلیل فعال نبودن با دیگر منطقه مثل منطقه ۶ ادغام کنیم.
چند عضو شورای شهر تبریز عضو شورای سازمان خواهند بود و با داوطلبی و نامزدی اعضا در این خصوص رای گیری انجام می گرفت. این روال تاکنون اینگونه بوده است.
بهشتی نیز با اشاره به اینکه وجود ماده ۱۰۰ نشانگر ضعف مدیریت است ابراز داشت: اساس شهرداری بر حذف ریشه های کمیسیون ماده ۱۰۰ است و تقاضای بنده این است که شهرداری با برنامه ریزی و مطالعه عوامل ایجاد تخلفات ساختمانی را متوقف کند و مبنا را بر تخریب تخلفات و منافع عمومی بگذارد.

وی افزود: باید روش منطقی را برای اجرای این ماده در نظر بگیریم و برای وجود هر کمیسیون ماده ۱۰۰ در شهرداری یک ساختار واحد و متمرکز در نظر بگیریم.

بهشتی ادامه داد: بهتر است بررسی کنیم که تاکنون در کمیسیون ماده ۱۰۰ در ۵ سال گذشته چه تعداد حکم تخریب صادر شده است؟ روند عمومی براساس تخریب شهر است و اگر نوع نگرش را عوض کنیم ریشه بسیاری از این تخلفات خشک خواهد شد.

تقی پور نیز با تاکید بر اینکه نباید روال ما براساس قوه قهریه باشد، گفت: ریشه یابی مسئله بهتر از برخوردهای چکشی است چراکه باید با استفاده از ابزارهای نظارت از بروز تخلفات ساختمانی جلوگیری کنیم، تا زمانی که درآمد ما متکی به ماده ۱۰۰ باشد، بستر را برای بروز تخلفات فراهم می بینیم.

فرج قلیزاده نیز خاطرنشان کرد: مجموعه ای عریض و طویل همچون شهرداری که تا این اندازه پرهزینه است،باید نسبت درآمد و هزینه ها به اندازه کافی باشد و تا زمانی که هزینه ها و درآمدها برابر نباشد خودمان خواهش خواهیم کرد که تخریب نکنیم.

اشرف نیا نیز با مطرح ساختن مثالی درباره تمرکز کمیسیون ماده ۱۰۰ در شهرداری مرکز تهران، گفت: شهر تهران با تمام گستردگی به صورت متمرکز به ماده ۱۰۰ عمل می کند و اگر این کمیسیون به صورت متمرکز تشکیل شود از تصمیمات پراکنده و غیرمتمرکز اجتناب شود
پس از سخنان دبیری، بهشتی و پورخردمند، معاون برنامه ریزی شهرداری در موافقت با متمرکز بودن ماده ۱۰۰، بابایی اقدم برچیده شدن کمیسیون ماده ۱۰۰ در مناطق را امکان پذیر ندانست و گفت: به دلیل نقش سایر نهادها همچون استانداری ها و دادگستری ها، ما تنها تصمیم گیر این مسئله نیستیم.

فرج قلیزاده نیز ضمن موافقت با این سخن بابایی اقدم ابراز داشت که بدون هماهنگی با قوه قضاییه تصمیم گیری در این زمینه به معنای فلج کردن وضعیت فعلی است و نحوه تشکیل کمیسیون و ارجاع پرونده و تخصص های باید با هماهنگی مجموعه های دیگر انجام شود.

پس از این اظهارات، بهشتی نیز پیشنهاد کرد اعضای شورا رقمی برای حضور در کمیسیون های ماده ۱۰۰ اخذ نکنند چراکه ما برای خدمت به مردم آمده ایم و اکبرنژاد نیز با مثالی درباره عدم گرفتن حق الجلسات از شورای اول چندان با این پیشنهاد موافقت نکرد.

منبع :

تبریز بیدار

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE