۸:۵۷:۵۸ - یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
محمدباقر کریمی:
اولین و مهمترین آزمون شورای اسلامی تبریز
بنا بر گفته نصر یکی از منتخبین شورای شهر تبربز اظهار نگرانی کرده اند که: “عده‌‌ای بیرون از شورا، شهردار انتخاب می‌‌کنند،  به گروهی از اعضاء می‌‌گویند این حرف را بزنید و فلان کار را انجام دهید!!”   جانا سخن از زبان ما میگویی. اما مغفول نیفتد، اینکه منتخبین یک طیف سیاسی بر اساس یک میثاق […]

بنا بر گفته نصر یکی از منتخبین شورای شهر تبربز اظهار نگرانی کرده اند که: “عده‌‌ای بیرون از شورا، شهردار انتخاب می‌‌کنند،  به گروهی از اعضاء می‌‌گویند این حرف را بزنید و فلان کار را انجام دهید!!” 

 جانا سخن از زبان ما میگویی. اما مغفول نیفتد، اینکه منتخبین یک طیف سیاسی بر اساس یک میثاق و نیز تعهداتشان نسبت به پایگاه رأی خود با تعریف شاخص های مشترک و پس از استماع برنامه های کاندیداها، در مورد یک فرد به اجماع برسند، معنایش تصمیم گیری در خارج از شورا نیست. به هر حال ترکیب شورا سیاسی است و اگر یک گروه اکثریت مطلق داشتند طبعا مکانیزم انتخاب فرق می کرد ولی حال که اکثریت در شورا نسبی است، سعی و تلاش هر گروه برای همگرایی و وفاق در انتخاب، امری طبیعی است. لیکن، نگرانی اصلی این است که نکند همان رویه انتخاب شهردار در شورای چهارم، رایزنی های نامتعارف و مسائل ناشی از آن، مجددا در این دوره هم که امید زیادی به آن بسته شده، تکرار شود.

ما نگران هستیم اما قضاوت نمی کنیم و به انتظار می نشینیم تا ببینیم که در شورای پنجم :
۱-  آیا برنامه خواستن از کاندیداهای شهرداری منشأ دموکراتیک و تفکر شایسته سالارانه داشت، یا فقط شوی دموکراسی بود.
۲-  آیا تشویق چندین باره برنامه ارائه شده از طرف یکی از کاندیداها، تأثیری هم در رأی دادن دارد، یا تشویق و تحسین برنامه مقوله جدایی است ولی رأی دادن قواعد و مکانیزم های خودش را دارد!
۳-  آیا واکنش مملو از تأثر برای صحبت های یکی از کاندیداها و اظهار اینکه جای وفاق و خلوص و مدیریت ارزشی چقدر خالی است، ریشه در باور آقایان داشت یا فقط یک واکنش عاطفی آنی و یا خدای ناکرده نمایشی بود.
۴-  آیا این شورا هم شهر را فقط آسفالت و پسماند و بتن و ساختمان می بیند یا نه، شهر را محل زندگی، پرورش، تکامل و سعادتمندی انسان می بیند.
۵-  آیا هنوز مسئله شهر را مسئله حقوق دستمزد کارکنان و رویه های سنتی مرسوم و مألوف می بیند، یا اینکه به باز معماری شهر، توسعه و ایجاد شهری نوین با همه ملاحظات و مقومات آن می اندیشد.
۶-  آیا این کلان شهر را یک سیستم عمرانی و ساختمانی می بیند، یا یک اکوسیستم سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، عمرانی، اقتصادی، تربیتی و…
۷-  آیا به فکر اداره روزمره شهر هست، یا جسارت اندیشیدن به تحول و جهش در اداره آن را دارد.
۸-  آیا به فکر انتخاب فردی با تجربه مدیریت در سطح تبریز و البته تعامل پذیر با اعضاء شورا هستند یا فردی با قابلیت مدیریتی کلان ، دارای شخصیت ملی ولی مستقل و تعامل بر مبنای قانون را ترجیح می دهند.
همه اینها سوالاتی است که ما در روزهای آینده پاسخش را خواهیم گرفت!
ضمن اینکه جامعه علاقه دارد، انتخاب در یک فرآیند شفاف صورت گیرد. رئیس محترم شورا اظهار داشته اند که شورا طی جلسات طولانی، معیارها و شاخص هایی را برای انتخاب شهردار تعیین کرده است. انتشار معیارها و انطباق شاخص ها با سوابق و قابلیت های کاندیداها، قطعا تأثیر زیادی در اعتماد مردم به منتخبین خود در شورا خواهد داشت.

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE