۱۱:۳۱:۱۶ - پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
درخواست مردم آذربایجان برای ثبت روز ملی کوهنوردی در تقویم کشور
  به گزارش اوجا تبریز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ؛ این طومار خطاب به وزیر ورزش و جوانان نگاشته شده است که طی آن با اشاره به موفقیت بی نظیر ‘عظیم قیچی ساز’ هیمالیانورد نامی آذربایجان و فاتح قله لهوتسه نپال در ۲۹ اردیبهشت سالجاری، خواستار ثبت این روز بزرگ در تاریخ تقویم رسمی […]

 

به گزارش اوجا تبریز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ؛ این طومار خطاب به وزیر ورزش و جوانان نگاشته شده است که طی آن با اشاره به موفقیت بی نظیر ‘عظیم قیچی ساز’ هیمالیانورد نامی آذربایجان و فاتح قله لهوتسه نپال در ۲۹ اردیبهشت سالجاری، خواستار ثبت این روز بزرگ در تاریخ تقویم رسمی ایران شدند.
در این طومار نوشته شده است: مردم قهرمان پرور آذربایجان به احترام نام نامی عظیم قیچی ساز، بزرگترین کوهنورد تاریخ کشور و با هدف تبلیغ ورزش عمومی کوهنوردی ایران خواستار ثبت این روز در تاریخ رسمی کشور هستند.
عظیم قیچی ساز اسطوره کوهنوردی حرفه ای جهان و هیمالیانورد شهیر ایران، عصر چهارشنبه پس از فتح قله هشت هزار و ۵۱۶متری لهوتسه در نپال، در میان استقبال کم نظیر مردم تبریز به زادگاه خود بازگشت.
این ورزشکار نابغه کشور که از حدود دو ماه قبل صعود به قله لهوتسه را استارت زده بود، حدود ۱۰روز قبل توانست به همراه سه ورزشکار تبریزی بدون استفاده از اکسیژن این قله مرتفع جهان را فتح و نام خود را در میان هیمالیانوردان باشگاه هشت هزار متری ثبت کند.
وی تنها کوهنورد ایرانی است که تمامی ۱۴ قله مرتفع و بالای هشت هزار متری جهان را با اراده ای پولادین و عزمی راسخ طی مدت حدود ۱۰ سال فتح کرده و پرچم مقدس جمهوری اسلامی را بر آنها برافراشته است.
قیچی ساز برای نخستین بار در سال ۱۳۸۴ با استفاده از اکسیژن توانست اورست را فتح کند.
وی متولد سال ۱۳۶۰ در تبریز است که فعالیت های حرفه ای خود در رشته کوهنوردی را از سال ۱۳۷۸ آغاز کرده است.
کوهنورد شهیر آذربایجانی در سال ۱۳۸۱ نخستین صعود برون مرزی خود را به قله شش هزار و ۴۰۰ متری ماربل وال در کشور قزاقستان شروع کرد.

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE