۱۰:۴۷:۲۸ - یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
گذری بر جاذبه‌های گردشگری سرزمین چهارفصل ایران
چشم‌اندازهای بکر جاده چالوس؛ از روستای «حسنک‌در» تا «تکیه سپهسالار»+ فیلم و تصاویر
برخی جاده چالوس را یکی از زیباترین جاده‌های جهان می‌دانند. محور کرج-چالوس از بی‌نظیرترین مناظر و چشم‌اندازهای بکر و طبیعی و از پرطرفدارترین مسیرهای منتهی به شمال کشور است که همین امر گاهی سبب ترافیک‌های سنگین در تعطیلات می‌شود.  جاده چالوس یکی از مهم‌ترین جاده‌ها برای مردم تهران و کرج است که از میان شهر […]

جاده چالوس

برخی جاده چالوس را یکی از زیباترین جاده‌های جهان می‌دانند. محور کرج-چالوس از بی‌نظیرترین مناظر و چشم‌اندازهای بکر و طبیعی و از پرطرفدارترین مسیرهای منتهی به شمال کشور است که همین امر گاهی سبب ترافیک‌های سنگین در تعطیلات می‌شود.

 جاده چالوس یکی از مهم‌ترین جاده‌ها برای مردم تهران و کرج است که از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در مازندران وصل می‌شود. برخی این جاده را یکی از زیباترین جاده‌های جهان می‌دانند. محور کرج-چالوس از بی‌نظیرترین مناظر و چشم‌اندازهای بکر و طبیعی و از پرطرفدارترین مسیرهای منتهی به شمال کشور است که همین امر گاهی سبب ترافیک‌های سنگین در تعطیلات می‌شود.

زیبایی این جاده به حدی است که گاه مسافران کشورهای خارجی برای لذت بردن از طبیعت آن به این نقطه سفر می‌کنند.

انواع رستوران‌ها و واحدهای اقامتی و پذیرایی در کنار این جاده شکل گرفته و با ساخت سد امیرکبیر در سال ۱۳۴۰ به جاذبه‌ها و زیبایی‌های این جاده افزوده شد و در اندک زمانی این جاده به یکی از تفریحگاه‌های مهم گردشگری ایران تبدیل شد.

از جمله روستاهای دارای جاذبه گردشگری در محور کرج-چالوس روستای «حسنک‌در» است که از کرج ۷۲ کیلومتر فاصله دارد.

این روستا از جمله روستاهای باغستانی بزرگی است که بر سرراه رودخانه کرج قرار دارد. در این روستا رودخانه کوچکی جاری است که از سمت شرق به غرب روان و دارای آب زلال و گوارایی است که از کوه ۳ هزار و ۸۵۰ متری کرچانی سرچشمه می‌گیرد.

حسنک‌در مکان بکر و دست‌نخورده‌ای برای انجام برنامه‌های گردشگری در این ناحیه است که بهترین زمان برای انجام این برنامه اواخر فصل‌های بهار و تابستان هر سال است.

از دیگر روستاها، روستای بسیار کوچک «ورزن» از توابع پل‌خواب واقع شده در کنار جاده کرج به چالوس است. باغستان‌های اطراف ورزن از مکان‌های بسیار مناسب جهت کمپ و اطراق است.

 از دیگر منطقه‌های دیدنی منطقه غیرمسکونی «کندوان» و تونل معروف آن در منتهی‌الیه شمال استان البرز، هم مرز با استان مازندران بوده و نقطه‌ای بسیار سردسیر و برف‌گیر است.

در تابستان این نقطه در نزدیکی تونل از آب و هوایی سرد برخوردار است و خیل علاقه‌مندان را برای فرار از گرما به سوی خود می‌کشاند.

در این محل تاسیسات رفاهی اندکی ایجاد شده، بساط دست‌فروشان برپا است که در تمام طول شبانه‌روز مشغول به کار هستند. طبیعت جذاب و دیدنی کندوان این امکان را به مسافران می‌دهد که ساعاتی را در این منطقه به استراحت بنشینند.

از کرج تا روستای سپهسالار ۵۸ کیلومتر است که از جمله روستاهای دیدنی این محور است.

دهستان «آسارا» در ۴۵ کیلومتری جاده چالوس و اندکی پس از سد کرج پذیرای مسافران عبوری است. آواز رودخانه‌ که سراسیمه به سوی سد کرج در جریان است، به همراه رقص درختان بلند سپیدار سفری خوش را به مسافران جاده چالوس نوید می‌دهد.

در انتهای این دهستان زیبا و در شیبی تند، مسیر تکیه سپهسالار از کنار بخشداری آسارا مشخص است. تکیه سپهسالار روستایی سرسبز و کوهستانی است که از بخشداری آسارا، ۵ کیلومتر فاصله دارد و آرامگاه امامزاده‌ای در بالای یکی از تپه‌های آن قرار دارد که مسیر آن نیز سنگ‌چین و قابل عبور است.

به برکت حضور امامزاده سپهسالار، مسافران بسیاری کماکان به این محل زیبا سفر می‌کنند و به زیارت و تفرج می‌پردازند. در این محور جاذبه‌های گردشگری جذاب و دیدنی دیگری وجود دارد.

منبع: خبرپزاری تسنیم

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE