۱۳:۰۷:۲۳ - جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
رئیس شورای اسلامی آذربایجان شرقی :
بابت بازداشت‌‌ تعدادی از اعضای شورای شهر متاسفم/باید از مردم تبریز عذرخواهی شود
رئیس شورای اسلامی آذربایجان شرقی درباره دستگیری تعدادی از اعضای شورای شهر تبریز گفت: چنین اتفاقاتی واقعاً تأسف‌بار بوده و باید از مردم تبریز عذرخواهی شود.

رئیس شورای اسلامی آذربایجان شرقی درباره دستگیری تعدادی از اعضای شورای شهر تبریز گفت: چنین اتفاقاتی واقعاً تأسف‌بار بوده و باید از مردم تبریز عذرخواهی شود.

عابدزاده در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت : سه سال از عمر شورای شهر تبریز گذشته است و اکنون در آخرین سال فعالیت شورای چهارم قرار داریم. در این برای بررسی عملکرد شورا با رئیس شورای اسلامی شهرستان تبریز که به تازگی به ریاست شورای اسلامی آذربایجان شرقی هم انتخاب شده است در مورد آخرین مسائل شوراهای استان به گفت وگو نشستیم.

تسنیم: در مورد عملکرد شورای اسلامی آذربایجان شرقی با توجه به اینکه به تازگی تحویل گرفته اید توضیح بفرمایید.

عابدزاده: مجموع اعضای شوراهای اسلامی آذربایجان شرقی ۵ هزار ۶۱۳ نفر است و شورای اسلامی استان نیز بیشتر حالت ستادی داشته و عمدتاً به شوراهای پایین دستی و شهرداری‌ها نظارت‌های کافی را صورت می‌دهد و عمده مخاطبان این شورا، مدیران کل و روسای ارشد استان و یا شهرستانی است. این شورا با ۲۱ نفر عضو (هر شهرستان یک نماینده) به همراه برخی از کارشناسان، کلیه مصوبات شهرهای استان را بررسی کرده و اگر این مصوبات با قوانین کشور تطبیق داشته باشد، تأیید می‌کند.

جلسات شورای اسلامی استان به اقتضای مشکلات شهری اعم از مشکلات مواصلاتی، خدماتی، کشاورزی، اقتصادی و اجتماعی در شهرستان‌های استان برگزار می‌شود و به اقتضای موضوع با مسئولان امر جلساتی تشکیل داده و به مشکلات مردم رسیدگی می‌شود.

همچنین سه نفر از اعضای شورای اسلامی در شورای عالی استان حضور دارند و می‌توانند تصمیمات خود را برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارجاع دهند چراکه تنها مجموعه خارج از دولت است که می تواند مستقیما به دولت و مجلس طرح و لایحه ارائه دهد.

تسنیم: سرمایه گذاری در کلانشهر تبریز در چه وضعیتی است؟

عابدزاده: سرمایه‌گذاری در کلانشهر تبریز به دلخواه شورای چهارم صورت نگرفت چرا که سرمایه‌گذار طبیعتاً به دنبال درآمدزایی بوده و در مقابل عرضه انتظار تقاضا دارد، اما با این وضعیت رکود اقتصادی در کشور، کمتر سرمایه گذاری چنین ریسکی را به خود می‌پذیرد؛ البته بعضی از سرمایه گذاری‌ها و پروژه‌های مشارکتی در دوران قبل از رکود و در وضعیت مطلوبی صورت گرفته که به دلایل مختلف اعم از طولانی شدن پروسه سرمایه گذاری و یا عدم موفقیت در  پیش فروش کردن پروژه‌ها به سرانجام نرسیده بنابراین سرمایه گذار به دلیل عدم موفقیت در انجام به تعهدات خود، از اول راه خود را کنار می‌کشد و پروژه ها نیمه تمام می گذارد.

تسنیم: به نظر شما اولویت‌های نخست شهرداری تبریز در بودجه سال ۹۶ چیست ؟

عابدزاده: باید رویکرد نخست بودجه شهرداری، موضوع «تبریز۲۰۱۸» باشد و بر این اساس زیرساخت‌های این کلانشهر برای پذیرایی مطلوب از گردشگران آماده شود چرا که انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸، هم تهدید و هم فرصتی برای این کلانشهر است. بنابراین باید تمام داشته‌های شهر برای حفظ آبرو و هویت شهر تقدیم شود. بی توجهی از سوی یک قشر یا تمامی مسئولان و حتی مردم، جفایی در حق تبریز خواهد بود چرا که هویت ایران با غفلت همگانی، زیرسئوال می‌رود.

باید توجه کرد که تبریز ۲۰۱۸ متعلق به تبریز نبوده بلکه متعلق به کل ایران است که باید از ظرفیت‌های وزارت کشور، میراث فرهنگی و سایر سازمان‌ها و ارگان‌ها در این خصوص بهره‌مند شویم.

بنابراین تخصیص بودجه در نماسازی ساختمان‌های در معرض دید به شکل هویت ایرانی اسلامی، زیباسازی معنادار شهری، مبلمان شهری، ساماندهی ناوگان حمل و نقل عمومی، توسعه هتل‌ها و همچنین تبدیل خانه‌های قدیمی به هتل‌های مجلل می‌تواند تبریز را برای میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی آماده کند.

همچنین لایحه‌ای در خصوص پیاده راه کردن محدوده بزرگترین بازار مسقف تاریخی جهان در تبریز از اول خیابان دارایی تا میدان نماز تدوین شده که متاسفانه با موانعی روبه‌روست که امیدواریم بعد از نظرسنجی از مردم این کلانشهر و تعریف مسیرهای جایگزین، این لایحه نیز عملیاتی شود تا برای «تبریز۲۰۱۸» قابل بهره برداری باشد چراکه آماده سازی آن زمان زیادی نمی برد و تنها به دو سه ماه وقت نیاز دارد تا به پیاده راه تبدیل شود.

پیاده راه تربیت شرقی یکی از موفق ترین طرح های پیاده راه سازی بود که علی رغم مخالفت اصناف این منطقه به دلیل عدم تردد خودرو و کاهش میزان فروش، دیدیم که نه تنها کاهش نداشت، بلکه بیش از گذشته رونق گرفت و ما می توانیم این موضوع را در پیاده راه بازار هم عملیاتی کنیم.

تسنیم: بعد از کلی وعده محقق نشده، اکنون وضعیت متروی شهر تبریز درچه حالی است؟

عابدزاده: پروژه متروی تبریز یکی از بزرگترین و وسیع‌ترین قسمت بودجه کلانشهر تبریز را به خود اختصاص داده که قسمتی از این پروژه به اتمام رسیده اما با این وضعیت درآمدی شهرداری، کار را کمی سخت کرده است که باید بعضی از پروژه‌های غیرضرور جهت تسریع در انجام پروژه حذف شود.

از طرفی، دولت هم سهم خود را در این پروژه به موقع نداده و وقتی وعده‌ای داده می‌شود، با خلف وعده دولت و از طرفی کاهش درآمدهای شهرداری وعده‌ها محقق نمی‌شود ولی در هر حال تمام تلاش خود را می‌کنیم تا مترو میدان ساعت به زودی راه اندازی شده و در اختیار شهروندان قرار گیرد.

تسنیم: عملکرد شورای چهارم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عابدزاده: عملکرد شورای چهارم به دلیل افزایش اعضای شورا به ۲۱ نفر و افزایش اختلاف نظرها و سلائق بین اعضای شورا، در مقایسه با شورای سوم بسیار ضعیف است چرا که تصمیم گیری در جلسات شورا بسیار سخت صورت می‌گرفت اما با این حال با توجه به بودجه و بحران اقتصادی موجود، تلاش‌های خوبی صورت گرفته است.

از سوی دیگر، متأسفانه وضعیت درآمدزایی شهرداری هم در سال جاری مناسب نبوده و تاکنون ۵۵ تا ۶۰ درصد بودجه سال ۹۵ (دو هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان) برآورده شده که سعی می‌کنیم بودجه سال آینده شهرداری تبریز پایین‌تر از این رقم و نزدیک به واقعیت تدوین شود.

تسنیم: به نظر شما کدام پروژه ها شاخص‌ترین پروژه‌های شورای چهارم هستند؟

عابدزاده: احداث زیرگذرها و روگذرها در عرض شش ماه، احداث مرکز همایش‌های بین المللی و پارک شمیم پایداری و… از شاخص‌ترین پروژه‌های عمرانی شهرداری تبریز است.

البته در دوره سوم شورای شهر کارهای زیرساختی زیادی همچون مسیرگشایی صورت گرفته بود به طوری که مسیرگشایی در تبریز معادل مسیر تبریز ـ مرند صورت پذیرفته بود که متاسفانه در دوره چهارم در بحث مسیرگشایی ناموفق عمل شد. باید توجه داشته باشیم که مسیرگشایی درآمد پایدار را به همراه خواهد داشت چراکه تغییر کاربری ها، اخذ پروانه و… افزایش می‌یابد، لذا باید به صورت اصولی به این حوزه توجه می شد که متاسفانه اینگونه نشد.

تسنیم: نظرتان در خصوص بازداشت‌های شورای چهارم چیست

عابدزاده: کوتاه عرض می‌کنم که افتادن چنین اتفاقاتی واقعاً تأسف بار بوده و باید از مردم تبریز عذرخواهی شود؛ همچنین باید چنین مسائلی آسیب شناسی شده و جلوی چنین اتفاقاتی گرفته شود. اگر خلاءهایی در این زمینه برای باز بودن دست افراد جهت ارتکاب تخلف وجود دارد، شناسایی و مسدود شود تا شاهد چنین وقایعی نباشیم. این ماجرا به صورت نامناسبی در رسانه ها منعکس شد، درکل این واقعه دو ضربه به شهر تبریز وارد کرد، یکی موضوع تخلفات و یکی نحوه انعکاس ( که البته نمی گویم نباید منعکس می شد) بود که باید بهتر از این صورت می‌گرفت تا وجهه تبریز بیش از حد خدشه دار نشود.

تسنیم: شهردار تبریز بر روی موضوع «مدیریت واحد شهری» همیشه تاکید دارد، آیا این در شرایط امروز شدنی است؟

عابدزاده: به هر حال به نظر می رسد برای بهبود خدمات‌دهی شهرداری در شهرها، باید شرکت‌های خدمات رسان(آب، برق، گاز، تلفن) به شرط تأمین بودجه ملی از دستگاه خود، زیرنظر شهرداری باشند و هزینه‌های خود را به گردن شهرداری و مردم نیاندازند در این صورت بهترین راه حل، «مدیریت واحد شهری» است.

اکنون به نوعی «مدیریت هماهنگ شهری» در تبریز اتفاق افتاده ولی باید به سمت «مدیریت واحد شهری» پیش برویم تا مسائل و مشکلات شهری به درستی مدیریت شده و رفعشود.

تسنیم: ارزیابی شما از ترکیب شورای پنجم چیست؟

عابدزاده: به نظر بنده ۱۳ نفره شدن شورای پنجم تبریز موجب می‌شود تا تصمیمات خوبی گرفته شود و تصمیمات عادلانه گرفته و صادقانه به مردم انعکاس شود. ترکیب آینده هرچه خواهد بود، نتیجه آرای مردم است که مردم آگاه تر شده اند و به عملکرد کاندیداها و نه به پوستر و تبلیغات رای می دهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE