۱:۱۰:۳۸ - جمعه ۵ آذر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
فرمانده نیروی هوافضای سپاه در تبریز:
موفقیت‌های ایران از طریق سازش حاصل نشده است/ چرا هم‌پای پیشرفت نظامی در حوزه اقتصادی موفق نبوده‌ایم؟
سردار امیرعلی حاجی‌زاده در همایش ملی مانور قدرت با بیان اینکه استان آذربایجان‌شرقی شهدای بزرگی را به اسلام هدیه کرده است، اظهار داشت: این استان را باید دیار باکری‌ها، شفیع‌زاده‌ها و … نامید.

فرمانده هوا و فضای سپاه با تأکید بر اینکه هیچ‌یک از هزاران موفقیت ایران از طریق سازش به‌دست نیامده است، گفت: اگر در دوران دفاع مقدس به درخواست دشمن تن می‌دادیم، مرز ایران و عراق از اهواز رد شده بود.

 سردار امیرعلی حاجی‌زاده  در همایش ملی مانور قدرت با بیان اینکه استان آذربایجان‌شرقی شهدای بزرگی را به اسلام هدیه کرده است، اظهار داشت: این استان را باید دیار باکری‌ها، شفیع‌زاده‌ها و … نامید.

وی با اشاره به خاطره‌ای از شهید شفیع‌زاده به‌عنوان فرمانده تبریزی توپخانه سپاه در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: شهید شفیع‌زاده از بنیان‌گذاران اصلی توپخانه بودند که سهم مهمی در ساخت نخستین موشک‌های زمین به زمین داشتند و کادر این تیم را از نیروهای غیرت مند آذربایجان انتخاب کرده بودند.

بسیج نه تنها باعث نجات ایران شد، بلکه به سایر کشورها صادر شد

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران با اشاره به هفته بسیج اظهار کرد: بسیج یکی از معجزات انقلاب، ولایت فقیه و امام راحل است چرا که بعد از ۹ ماه از گذشت انقلاب اسلامی، رهبر کبیر انقلاب فرمان تشکیل بسیج را صادر کردند.

وی افزود: با صدور فرمان بسیح این امر نه تنها در کشور اجرا شد بلکه در کشورهای دیگر مانند عراق با تشکیل حشدالشعبی چنین تشکلی شبیه به بسیج ایران در لبنان نیز الگوبرداری شد.

سردار حاجی‌زاده با بیان اینکه امروزه ارتش‌های کلاسیک بدون کمک نیروهای مردمی قادر به موفقیت در جنگ نیستند، تصریح کرد: ایران قریب به ۴ دهه درگیر این موضوع بود که این تجربه به سایر کشورها منتقل شد.

وی با اشاره به پیشرفت‌های چشمگیر در حوزه موشک‌های پیچیده ولی توقف در برخی امور ساده کشور، ابراز داشت: بسیجیان و جوانان باید به دنبال پاسخ به این سؤال باشند که چرا در برخی موارد به خوبی پیشرفت کردیم ولی در مواردی به شدت توقف و عدم پیشرفت را داریم که اگر این سؤال پاسخ داده شود، صد در صد مشکلات ما حل می‌شود چراکه بسترهایی را که داریم بسیاری از کشورها ندارند.

وی به بیان بسترهای منحصر به فرد ایران پرداخت و آنها را به دلیل وجود رهبری باهوش، با درایت و مقتدر، نیروی انسانی همدل، ایثارگری، منابع با ارزش انرژی، معادن، جغرافیا و امکان دسترسی به آب‌های آزاد که مشابه آنها هیچ جای دنیا وجود ندارد، برشمرد.

سردار حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: ایران اسلامی ظرفیت‌های زیادی دارد که هیچ جای دنیا سراغ ندارم ولی با این اوصاف در برخی از مسائل گیر کرده‌ایم.

وی با یادآوری وضعیت ایران از نظر آموزش، کمبود سلاح و تجهیزات نظامی در دوران جنگ گفت: در آن دوران سازماندهی مناسبی وجود نداشت و آموزش‌های لازم توسط نیروها دیده نشده بود ولی همه مردم همدل و با انقلاب یک دست شدند تا اجازه از دست دادن یک متر از خاک وطن را به کسی ندهند و دشمن عقب رانده شد.

سردار حاجی‌زاده با اشاره به اینکه از ابتدای انقلاب تا امروز تحریم تسلیحاتی داشتیم، داریم و خواهیم داشت، گفت: قبلاً مشکل فقط تحریم خرید بود ولی امروز با پیشرفت‌های شگرفی که داریم، مشکل تحریم فروش تولیدات خود را داریم. مواد و مصالح را به ما ندادند، دانش طراحی را هم نداشتی مولی با ایستادگی، مقاومت، عزم، اراده و ایثار قدم به قدم و دقیق‌تر بگویم میلیمتر به میلیمتر پیش رفتیم.

وی افزود: بارها محصول را برای آزمایش می‌بردیم ولی جواب نمی‌گرفتیم ولی مهم این بود که امثال شهید تهرانی مقدم متوقف نشدند و این شکست را مبدأ حرکت بعدی قرار دادند.

فرمانده هوافضای سپاه، با بیان اینکه امروز به حدی رسیدیم که بر اساس خواست و موقعیت جغرافیایی و بومی ایران محصول تولید می‌کنیم، ادامه داد: در خانواده موشک زمین به زمین مانند شهاب که تولیدشان متوقف شد، دیگر موشک کپی نداریم، موشک‌های ساخت چین و روسیه با وضعیت جغرافیایی ایران مطابقت نداشت که بومی آنها را طراحی، اجرا و آزمایش کردیم.

 فاصله تبدیل ایده به محصول را در هوا و فضای سپاه از ۱۰ سال به ۲ سال و در برخی موارد به ۶ ماه رسانده‌ایم

این مقام ارشد نظامی کشور با تاکید بر اینکه در گذشته تبدیل ایده به محصول ۱۰ سال طول می‌کشید، اظهار داشت: این فاصله به دو سال رسیده  و حتی در برخی موارد فوری در ۶ ماه طراحی، اجرا، آزمایش و تولید انبوه شد کسی فکرش را نمی‌کرد به این مرحله برسیم.

وی گفت: اولین پهبادها که طراحی شد، موتور ندادند و موتور موجودی که داشتیم از زمین بلند نمی‌شد، ولی موتور را ساختیم، هدایت و کنترل را ندادند، بدنه سبک را ندادند، لینک‌های ارتباطی و… را ندادند و ما ساختیم. امروز در حوزه دفاعی وضعیت این گونه است که هر نیازی داشته باشیم هیچ محدودیتی نداریم و نیازمندی روی کاغذ، به مرحله عمل می‌رسد.

چرا هم‌پای پیشرفت نظامی در حوزه اقتصادی موفق نبوده‌ایم؟

وی با بیان سئوالی مبنی بر اینکه آیا فناوری و دانش در بخش نظامی سخت است و یا در بخش غیر نظامی گفت: همه می‌دانیم کار در بخش‌های نظامی بسیار سخت‌تر و حتی پیچیده‌تر است ولی به چه دلیل توانستیم در این امر بسیار موفق باشیم اما در امر غیرنظامی و مسائل اقتصادی ناموفق عمل کنیم.

حاجی‌زاده ادامه داد: شاید همه گمان کنند نسخه صادر شده بهتر بوده، در حالی که مگر کشور ایران دارای دو رهبر است؟ در حالی که همه گوش به فرمان یک رهبر هستیم و در بخش نظامی فقط به حرف‌های ایشان عمل شده و همه شاهد هستیم که تا چه اندازه ایشان بر مسائل اقتصادی، اقتصاد مقاومتی، تکیه بر توان داخلی، تولید ملی و … تأکید داشته و مطالبه کرده‌اند.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خاطر نشان کرد: ماهواره‌بر سیمرغ که اجازه رسانه‌ای کردن آن را به صورت عمومی ندادند، سنگین‌ترین ماهواره‌ها را به فضا می‌برد و صدها نمونه دیگر که رسانه‌ای نکردیم. لذا مسیری که مسیر درست و روی ریل درست باشد و نجات بخش اقتصاد را باید پیدا کنیم.

وی با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها نه تنها به ایران بلکه سایر کشورها نمونه‌ای نداریم که مشکلشان را حل کرده باشد، سخنان امام خمینی (ره) را یادآور شد و گفت: با توسل به دامان آمریکا ضعف و ناتوانی خود را برملا  نکنید و از گرگ‌ها برای شبانی و حفظ منافع خود استمداد نکنید، ابرقدرت‌ها به محض اینکه منافعشان اقتضاء کند، شما و قدیمی‌ترین دوستانتشان را قربانی می‌کنند.

سردار حاجی‌زاده در ادامه با تاکید بر اینکه هیچ یک از هزاران موفقیت ایران از طریق سازش به دست نیامده است، گفت: اگر در دوران دفاع مقدس به درخواست دشمن تن می‌دادیم، مرز ایران و عراق از اهواز رد شده بود.

این مقام ارشد نظامی با بیان اینکه رفتار با دشمن را از آمریکا باید یاد بگیریم و اینکه با ایران چگونه برخورد می‌کنند، ابراز داشت: در آمریکا سرفصل درسی دارد با نام «مذاکره با دشمن» که بر اساس آن، برخی امتیازات قدیمی که گرفته‌اند را با منت پس می‌دهند و امتیاز جدیدی می‌گیرند و این دقیقاً همان کاری است که در برجام رخ داد.

وی خطاب به منتقدان اختصاص اعتبارات به تقویت نظامی کشور، تصریح کرد: اگر هزینه کردن در زمینه نظامی اسراف است، بیش از ۸ هزار کیلومتر مرز زمینی داریم، تنها ۱۰ کیلومتر را در اختیارشان قرار می‌دهیم و بروند با مذاکره تأمین امنیت کنند، به شرط اینکه شبانه تماس نگیرند که به کمکشان برویم.

ادبیات غربی‌ها درباره توان موشکی ایران از روی خواهش است

وی با اشاره به اینکه اگر به ادبیات غربی‌ها در زمینه فعالیت موشکی ایران دقت کنیم متوجه خواهید شد آنها به توانمندی ایران آگاه هستند، از این رو خواهش می‌کنند و هیچ‌وقت نمی‌گویند اجزا، ابزار و … نمی‌دهیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران اظهار کرد: همه مسائل را به حساب دولت نگذاریم زیرا اگر دولت نیز بخواهد در خیلی از مسائل نمی‌تواند قدرتی داشته باشد پس با همدلی و یکدستی خودمان وارد میدان شویم.

وی ادامه داد: مردم آذربایجان‌شرقی در منطقه خود یک قدرت محسوب می‌شوند و باید استعدادها شناسایی شود و منتظر نباشیم از مرکزیت هدایت شود، خودمان اقدامات ارزنده انجام دهیم.

سردار حاجی‌زاده به راهپیمایی اربعین اشاره کرد و گفت: ۲ میلیون زائر از ایران می‌روند و اجتماع ۲۰ میلیونی را تشکیل می‌دهند، هیچ ارگانی نمی‌تواند اینگونه سازماندهی کند چرا که با وحود نیروی مردمی این امکان‌پذیر خواهد بود؛ پس باید این حس را در تمام کارهای خود پای کار بیاوریم تا موفق شویم.

وی همچنین شرط لازم دیگر را برای موفقیت عبور فرد از خود دانست و افزود: اگر مسئولی به فکر جیب خود باشد و یا ایجاد موقعیت‌ها مناسب برای اقوام همچنین حقوق‌ها آنچنانی باشد، موفقیت ممکن نخواهد بود زیرا شرط لازم برای همدلی ایثار و از خودگذشتگی است.

سردار حاجی‌زاده یادآور شد: ما الگوی مناسب در بخش دفاعی و نظامی داریم و امید است در بخش غیرنظامی نیز اجرا شود و بصیرت یافته و بهتر عمل کنیم.

منبع: تبریز بیدار

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE