۱۰:۴۳:۵۹ - شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
تیغ دو لبه واگذاری آثار و بناهای تاریخی به بخش خصوصی
آثار و ابنای تاریخی هر کشور نشان دهنده فرهنگ، تاریخ ،تمدن و قدمت هر کشوری است که به پشتوانه آن به داشته های معنوی خود می بالد و جایگاه جهانی خود را در عرصه میراث فرهنگی و گردشگری ترسیم می کند .

ظرفیت های گردشگری و آثار تاریخی و باستانی که در ایران وجود دارد منحصر به فرد است و در سایر کشورها این نمونه ها یافت نمی شود .
حتی برخی از کشورها به علت کمبود آثار معنوی و تاریخی خود به نمایش تبلیغاتی لوازم شخصی دانشمندان و مخترعان خود روی می آورند تا خلا تاریخی این کمبودها را در کشورشان پوشش دهند.
به طور نمونه از طریق رسانه ها دیدیم و شنیدیم که کاپشن ‘آلبرت انیشتین’ را پس از سال ها نمایش دادن یا آدامس ‘سرآلکس فرگوسن’ از طریق حراجی عمومی با قیمت بسیار گزاف به فروش می رسانند .
در این میان برخی کشورهای خارجی به دنبال تاریخ سازی و اثر سازی برای خود هستند تا بتوانند گردشگر جذب کنند، تکه سنگ یا مکانی را برایش تاریخ سازی و داستان سازی می کنند که در قرن فلان فلان پادشاه از آنجا گذر کرده است و گردشگران هم استقبال می کنند.
این در حالی است که در ایران تعداد آثار تاریخی به علت قدمت چندین هزار ساله و وجود سلسله ها و تمدن های بزرگ فراوان است؛ بر این اساس با مدیریت این میراث کشورمان می تواند به بزرگترین قطب گردشگری جهان تبدیل شود.
کارشناسان حوزه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به تعدد و گستره جاذبه های تاریخی کشورمان می گویند سپردن مدیریت برخی از این ابنیه ها و آثار تاریخی به بخش خصوصی و افراد باصلاحیت، راهکاری است که امکان استفاده از ظرفیت های بخش غیردولتی را در زمان کوتاه تر فراهم می کند.
آذربایجان شرقی نیز به دلیل قدمت تاریخی آن و داشتن بیش از پنج هزار اثر تاریخی شناسایی شده از جمله استان های هدف گردشگری است که واگذاری مدیریت جاذبه های تاریخی آن به بخش خصوصی می تواند در افزایش گردشگری پذیری موثر باشد.
بر این اساس واگذاری جاذبه های میراث فرهنگی و گردشگری به بخش خصوصی در آذربایجان شرقی از حدود ۶ سال قبل با اعلام فهرست شش تایی از جاذبه های استان کلید خورد.

** واگذاری آثار تاریخی به بخش خصوصی تیغ دولبه است
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت : حمام کردشت جلفا، کاروانسرای پیام ،خانه حیدرزاده و حمام نوبر از جمله اماکن تاریخی است که در چارچوب قانون به سرمایه گذار واگذار شده یا در حال واگذاری است.
سیدحسن قریشی اظهار کرد : واگذاری آثار غیرمنقول فرهنگی -تاریخی شامل بناها و بافت های تاریخی به بخش خصوصی مانند تیغ دو لبه ای است که یک لبه آن احیای اقدامات مرمتی انجام شده به عنوان یکی از مهمترین زیرمجموعه های حفاظت از این گونه یادمان های فرهنگی است .
وی افزود : تخریب بازگشت ناپذیر در صورت عدم کاربرد درست قوانین حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی لبه دیگرتیغ واگذاری آثار تاریخی است.
قریشی گفت : تجربیات شهرها و کشورهای توسعه یافته نشان داده است به غیر از ‘نفایس ملی’، بیشتر آثار فرهنگی – تاریخی با لحاظ قوانین حاکمیتی و نظارتی بر اساس منشورهای بین المللی و قوانین بومی شده مصوب کشور و دادن کاربری های فاخر و اصیل یا تغییر کاربری های همخوان می تواند به عنوان فرهنگ پایدار بر ارتقای محیط پیرامون خود نیز بیافزاید .
وی افزود : اولین طرح ملی مطالعه شده درخصوص واگذاری بناهای تاریخی به سرمایه گذاران بخش خصوصی، طرح پردیسان است که آذربایجان شرقی نیز با توجه به شرایط، دارای امتیازات مناسب در این زمینه مثلا در واگذاری بناهای تاریخی ،خانه ها ،حمام ها و کاروانسراهای برای تبدیل به اماکن اقامتی – پذیرایی است.
قریشی یادآور شد : با توجه به مصوبات و قوانین موضوعه این حوزه، در تمام استان ها، تبدیل بناهای غیرنفیس ملی دارای ارزش فرهنگی و تاریخی و سند دولتی و دارای قابلیت احیا به اماکن اقامتی و پذیرائی بر عهده صندوق احیای بناهای تاریخی فرهنگی کشور است .
وی گفت: تا کنون بناهای کاروانسرای پیام، خانه حیدرزاده ،حمام نوبر و حمام کردشت توسط طرح پردیسان مرمت شده و برای تکمیل مرمت و احیا، قرار دادن این بنا در اختیار سرمایه گذاران بخش خصوصی جهت بهره برداری بر اساس طرح مصوب اقدامات چندی صورت گرفته است .
وی گفت : بنای ‘خانه باغ’ امیر ارشد در ارسباران آماده واگذاری به بخش خصوصی است ضمن اینکه کاروانسرای گویجه بل و جانانلو، خانه ناصح زاده تبریز و حمام کردشت نیز در نوبت مزایده تحویل به سرمایه گذار می باشد.

** واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی، عبور مردم از این فضاها را به حضور تبدیل می کند
سرپرست سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز هم در خصوص واگذاری ساختمان ها،بناها و خانه های قدیمی تاریخی و تبدیل کاربری آنها، اظهار کرد : خانه ها و اماکن تاریخی حالت کالبدی گردشگری دارند و نباید کاربری اداری داشته باشند .
رضا خلیلی گفت : بنای تاریخی مهم و شناخته شده ای مانند عمارت شهرداری تبریز ،خانه حیدرزاده و خانه اردوبادی این شهر نمونه ای از کاربری های اداری فضاهای تاریخی است که امکان بازدید را از گردشگران گرفته و آنان نمی توانند آزادانه از ساختمان بازدید کنند، چون فضا و قوانین اداری اجازه نمی دهد که این کار صورت بگیرد و موجب محدودیت می شود.
وی افزود : البته بدیهی است که باید در واگذاری ها دقت کافی و کار کارشناسی انجام گیرد تا بناهای تاریخی برای عمومی و شناخته شدن در میان شهروندان و گردشگری به افراد قابل واگذار شوند تا ضمن حفظ بافت اصلی امکان استفاده گردشگران از آنها وجود داشته باشد.
خلیلی گفت: امروزه باید باور کنیم که آثار تاریخی با بافت اصلی و سنتی آن در گردشگر داخلی و خارجی حس و خاطره ایجاد می کند و انگیزه ای می شود که او بار دیگر برای بازدید آن مکان تاریخی بازگردد .
وی تاکید کرد : در این موضوع باید به یک تصمیم مشترک برسیم تا بتوانیم مردم جهان را با فرهنگ و هویت ایرانی آشنا کنیم.
سرپرست سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز همچنین ادامه داد: با انتخاب تبریز به عنوان تبریز ۲۰۱۸ باید اقدامات یاد شده با انسجام و سرعت بیشتری انجام شود تا بتوانیم در حد نام و شان تبریز ظاهر شویم.
در اهمیت واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی، یادآوری نکته ای از گردشگران فرانسوی خالی از لطف نیست؛ یکی از دوستان راهنمای گردشگر، گروهی از گردشگران فرانسوی را برای بازدید حمام تاریخی کردشت عباس میرزای ولیعهد در حاشیه ارس برده بود.
وی تعریف می کرد که گردشگران پس از بازدید از زوایای مختلف حمام کردشت، سری تکان داده و گفتند صد حیف که بنایی به این زیبایی کاربری عمومی ندارد و مردم نمی توانند با صرف یک لیوان چایی و نشستن در محوطه درونی و بیرونی بنا، ضمن تداعی رویدادهای تاریخی روی داده در آن از حس و حال نوستالژیک آن بهره گیرند.
گزارش از: پیمان پاکزاد

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE