۱۰:۱۶:۵۵ - یکشنبه ۶ تیر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
روز شمار تاریخ معاصر:
ششم تیر در آینه تاریخ معاصر ایران
امروز یکشنبه ششم تیر ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیستم رمضان ۱۴۳۷ هجری قمری و بیست و ششم ژوئن ۲۰۱۶ میلادی است.۶ تیر ۱۲۸۷ مردم تبریز به رهبری ستارخان و باقرخان علیه استبداد محمدعلی شاه قاجار قیام کردند. در این قیام، مردم در برابر قشون بزرگ محمدعلی شاه قاجار به مدت ۱۱ ماه مقاومت کردند و مانع ورود نیروهای دولتی به شهر شدند.

مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

۶ تیر ۱۳۶۰
آیت الله سیدعلی خامنه ای رییس جمهوری در مسجد ابوذر تهران به وسیله گروهک منافقین مورد سوءقصد قرار گرفتند و مجروح شدند. این حادثه روز پیش از رویداد هفتم تیر به وقوع پیوست.

۶ تیر ۱۳۴۱
آیت الله سید محسن حکیم به دنبال سخنان حسن ارسنجانی وزیر کشاورزی دولت امینی مبنی بر موافقت علما و مراجع با یکپارچگی سرزمینی در نامه ای به مردم ایران، این موضع را تکذیب کرد و انجام اصلاحات ارضی را غصب املاک مردم دانست و از مومنان و روحانیان خواست تا مخالفت خود را با این امر به همگان ابلاغ کنند.

۶ تیر ۱۳۴۰
بهره‌برداری از لوله نفتی شهر ری به شاهرود آغاز شد.

۶ تیر ۱۳۳۸
قانون تشکیل دانشکده افسری به تصویب رسید و نام آموزشگاه عالی شهربانی به دانشکده پلیس تبدیل شد. دوره دانشکده مزبور سه سال و فارغ التحصیلان آن مدرک کارشناسی خواهند داشت.

۶ تیر ۱۳۲۹
علی منصور نخست وزیر وقت، پس از استعفا به مقام سفیر کبیر ایران در ایتالیا انتخاب شد و پس از ۲ سال به عنوان سفیر به ترکیه رفت.

۶ تیر ۱۳۰۸
عهدنامه ایران با سوئد و بلژیک تصویب شد.

۶ تیر ۱۳۰۳
چند مهندس آلمانی متخصص تلفن برای تکمیل لوازم و اداره کردن تلفنخانه ای در تهران، به ایران آمدند.

۶ تیر ۱۳۰۰
آرمیتاژ اسمیت رایزن مالی انگلیس در ایران گفت: لازم است که احساس نارضایتی گسترده علیه هر چیز انگلیسی در حال حاضر درک شود، قرارداد ایران و انگلیس همه افرادی را که عقاید آزادی خواهانه داشتند، منزجر کرد و دولت پیشین که مردم آن را پرورده انگلیسی ها می پنداشتند، همه محافظه کاران را به خشم آورده است.

۶ تیر ۱۲۸۷
مردم تبریز به رهبری ستارخان و باقرخان علیه استبداد محمدعلی شاه قاجار قیام کردند. در این قیام، مردم در برابر قشون بزرگ محمدعلی شاه قاجار به مدت ۱۱ ماه مقاومت کردند و مانع ورود نیروهای دولتی به شهر شدند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد ۱و ۴)
آرشیو خبری، خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)
*گروه اطلاع رسانی

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE