۹:۰۳:۴۶ - شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
* گروه اطلاع رسانی
بیست و دوم خرداد در آینه تاریخ معاصر ایران
امروز شنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، پنجم رمضان ۱۴۳۷ هجری قمری و یازدهم ژوئن ۲۰۱۶ میلادی است. ۲۲ خرداد ۱۲۸۷ شهر تبریز برای حفظ انقلاب مشروطه به جوش و خروش افتاد و مجاهدان مسلح به طرف این شهر حرکت کردند.

مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

۲۲ خرداد ۱۳۸۸
انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران با مشارکت ۸۵ درصدی و حضور بیش از ۳۹ میلیون تن از مردم برگزار و محمود احمدی‌نژاد، پیروز این انتخابات شد.

۲۲ خرداد ۱۳۷۸
آیت‏اللَّه شیخ مجدالدین محلاتی عالم، فقیه مجاهد و از بنیانگذاران مجله دینی مکتب اسلام در ۷۳ سالگی دارفانی را وداع گفت.

۲۲ خرداد ۱۳۷۲
رسول منتظری دیپلمات ایرانی شاغل در سفارت ایران در زاگرب پایتخت کرواسی، هنگام انجام وظیفه به ‌عنوان مسوول کمک‏ های فرستاده شده ایران برای مردم بوسنی و هرزگوین، به وسیله شبه‌نظامیان کروات به شهادت رسید.

۲۲ خرداد ۱۳۶۹
آیت ‏اللّه شیخ علی مشکات عالم بزرگوار و صاحب آثار ارزنده ای چون حاشیه بر کفایه الاصول، تقریرات دروس حضرات آیات حائری یزدی، آقا ضیاءالدین عراقی و سید ابوالحسن اصفهانی در ۸۹ سالگی درگذشت.

۲۲ خرداد ۱۳۵۸
رژیم بعث عراق به دلیل آن که وجود آیت الله سید محمدباقر صدر را خطری جدی در برابر حکومت خود می دانست، وی را دستگیر و زندانی کرد.

۲۲ خرداد ۱۳۵۸
سفیر جمهوری اسلامی ایران، ۲ روز پس از ورود محمدرضا پهلوی به مکزیک، پایتخت این کشور را به نشانه اعتراض ترک کرد.

۲۲ خرداد ۱۳۵۰
شمار زیادی از دانشجویان و ایرانیان ساکن آمریکا علیه استبداد رژیم پهلوی دست به اعتراض و تظاهرات زدند.

۲۲ خرداد ۱۳۳۹
دبیرخانه بین المللی اسپرانتو، دعوت نامه خود را از ایران برای شرکت در چهل و پنجمین اجلاسیه آن در بروکسل به وزارت فرهنگ کشورمان فرستاد.

۲۲ خرداد ۱۳۲۷
ماموریت نورمن شوارتسکف رییس هیات نظامی آمریکا در ژاندارمری ایران به پایان رسید. او با آغاز جنگ جهانی دوم به عنوان رایزن ژاندارمری برای شش سال به ایران آمده بود.

۲۲ خرداد ۱۳۰۴
سفارت آمریکا از دولت ایران خواست ۱۰ جریب زمین در ارومیه به هوگر نماینده میسیون مذهبی این کشور فروخته شود. دولت ایران با این درخواست موافقت کرد.

۲۲ خرداد ۱۳۰۳
معتمد الممالک معاون اداری مجلس شورای ملی از مقام خود استعفا کرد.

۲۲ خرداد ۱۳۰۲
استعفای میرزا حسن خان مستوفی الممالک موجب شد تا کابینه او که در ۱۰ بهمن ۱۳۰۱ شکل گرفته بود به کار خود پایان دهد، این استعفا تظاهرات و اعتراض هایی را در تهران در پی داشت.

۲۲ خرداد ۱۲۸۷
شهر تبریز برای حفظ انقلاب مشروطه به جوش و خروش افتاد و مجاهدان مسلح به طرف این شهر حرکت کردند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد ۳ و ۴)
آرشیو خبری، خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE