۱۱:۴۵:۱۳ - چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
گروه اطلاع رسانی
نوزدهم خرداد در آینه تاریخ معاصر ایران
امروز چهارشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، دوم رمضان ۱۴۳۷ هجری قمری و هشتم ژوئن ۲۰۱۶ میلادی است. ۱۹ خرداد ۱۲۸۷ مفاد تلگرافی که به وسیله انجمن ایالتی تبریز به انجمن‏های ولایتی و علمای نجف فرستاده شده بود، دسیسه‏ ها و نیرنگ‏های محمدعلی شاه را در ویران ساختن بنیان مشروطه و خیانت به ملت را آشکار ساخت. از این رو مردم شهر تبریز در برابر اقدام های شاه دست به شورش زدند.

مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

۱۹ خرداد ۱۳۹۰
آیت الله سید عبدالرسول شریعتمداری جهرمی عالم و مجتهد در ۸۲ سالگی درگذشت. وی آثاری همچون «نخبه البیان فی تفصیل سیدهه النسوان، الاجتهاد و الاخبار، قاعده الجب، الجهاد من المهد الی اللهد و غیبت الامام مهدی(ع) بین النصوص و النقود» را از خود به یادگار گذاشت.

۱۹ خرداد ۱۳۸۶
پرویز ورجاوند انسان شناس، باستان شناس و صاحب کتاب های «میراث تمدن ایرانی در سرزمین‌های آسیایی اتحاد شوروی، کاوش آثار ایران در موزه‌های اتحاد جماهیر شوروی، پیشرفت و توسعه بر بنیاد هویت فرهنگی و …» در ۷۳ سالگی بر اثر مشکلات قلبی چشم از جهان فروبست و به دیار حق شتافت.

۱۹ خرداد ۱۳۷۵
شهر قم به صورت رسمی و قانونی به عنوان یک استان شناخته شد. این طرح برای نخستین بار در سفر آیت اللَّه خامنه ای رهبر معظم انقلاب به این شهر در پاییز ۱۳۷۴ خورشیدی مطرح شده بود.

۱۹ خرداد ۱۳۷۲
ابوالقاسم جنتی عطایی نویسنده، روزنامه نگار و نمایشنامه نویس ایرانی در ۷۶ سالگی درگذشت. وی آثاری چون «یادگار اشک، چراغ، ستاره و رمضان، در راه وطن و …» را نوشته است.

۱۹ خرداد ۱۳۶۸
آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در نخستین پیام خود در مقام رهبری نوشت: «ما با راه درازی که به سوی آینده درخشان کشور و ملتمان در پیش داریم و با دشمنان…که مایلند به هر قیمت ما را از پیمودن این راه و رسیدن به آن آینده، مانع شوند، به حکم عقل، دین و تجربه باید صفوف خود را مستحکم و یکپارچه کنیم و از اختلافات بپرهیزیم.»

۱۹ خرداد ۱۳۶۳
خاویر پرز دکوئیار دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به روسای جمهور ایران و عراق خواستار قطع فوری حمله به مناطق مسکونی شد.

۱۹ خرداد ۱۳۵۴
مناسبات سیاسی ایران و نیجریه برقرار شد.

۱۹ خرداد ۱۳۵۲
وزیران امور خارجه آمریکا، انگلیس، ترکیه و پاکستان برای شرکت در کنفرانس وزیران سازمان پیمان مرکزی(سنتو) به تهران آمدند.

۱۹ خرداد ۱۳۴۵
ژنرال اسمیت رییس سرویس اطلاعات خارجی رژیم صهیونیستی، از حُسن همکاری سازمان اطلاعات و امنیت کشور(ساواک) با دستگاه اطلاعاتی این رژیم اظهار رضایت کرد.

۱۹ خرداد ۱۳۳۹
دوره نوزدهم مجلس شورای ملی پس از چهار سال فعالیت به پایان رسید.

۱۹ خرداد ۱۳۳۱
دادگاه لاهه با حضور محمد مصدق برای بررسی شکایت ایران از انگلیس تشکیل شد. در بخشی از سخنان مصدق در این دادگاه آمده است: «در نزد ما ایرانیان تشویش جلوگیری از هرگونه عملی که در حکم مداخله در صلاحیت ملی باشد شدیدتر از سایر ملل است….کشور ما میدان رقابت سیاست های استعماری بوده و ضمنا پی برده ایم که متاسفانه، علیرغم آن همه امید و آرزو جامعه ملل و سازمان ملل متحد نتوانسته اند به این وضع اسفناک که شرکت سابق نفت ایران و انگلیس در پنجاه سال اخیر مظهر برجسته آن بود خاتمه دهد. ملت ایران که از این وضع به ستوه آمده بود در یک جنبش مردانه با ملی ساختن صنایع نفت و قبول اصل پرداخت غرامات یکباره به سلطه بیگانگان خاتمه داد.»

۱۹ خرداد ۱۳۱۶
محمود جم رییس الوزراء در نامه ای به وزارت مالیه اعلام کرد که بر پایه تصویب هیات وزیران به جای روش گذشته اخذ ۷۵ درصد مبلغ کالای وارداتی به عنوان سپرده، روش جدید دریافت ۱۵درصد به عنوان تصدیق صدور و ۲۵درصد پس از اخذ موافقت نامه به صورت سپرده و ۵۰ درصد به عنوان گرو در بانک ملی تا انجام تعهدات وارد کننده عمل می‌شود و صدور موافقت‌نامه و پروانه ورود به میزان موجودی ارز کشور خواهد بود.

۱۹خرداد ۱۳۱۵
با دستور رضاخان موسسه وعظ و خطابه با هدف واداشتن روحانیان و وعاظ به گذراندن یک دوره تحصیلی ایجاد شد. این موسسه از جمله گام های رضاخان برای رویارویی با نفوذ روحانیت و تغییر محتوای وعظ و خطابه آنها به نفع رژیم وقت بود.

۱۹ خرداد ۱۳۰۷
امان الله خان پادشاه افغانستان که سه روز پیش به بندر انزلی سفر کرده بود، وارد تهران شد.

۱۹ خرداد ۱۳۰۳
گروهی از نمایندگان مجلس شورای ملی پیشنهادی درباره نظارت در اجرای قوانین به ویژه درباره رسیدگی به «جمع و خرج مملکت» و چگونگی اجرای قانون استخدام ارایه کردند. در این پیشنهاد آمده است که یک کمیسیونی شامل ۱۲ تن از نمایندگان انتخاب شوند و نتیجه تحقیقات خود را به مجلس ارایه دهند.

۱۹ خرداد ۱۳۰۰
میرموسی خان مشیری رییس اداره خالصات و مالیات و ارزاق تهران و نماینده مجلس شورای ملی هنگام بازگشت از شمیران به تهران در اثر واژگون شدن درشکه فوت کرد.

۱۹ خرداد ۱۲۸۷
مفاد تلگرافی که به وسیله انجمن ایالتی تبریز به انجمن‏های ولایتی و علمای نجف فرستاده شده بود، دسیسه‏ ها و نیرنگ‏های محمدعلی شاه را در ویران ساختن بنیان مشروطه و خیانت به ملت را آشکار ساخت. از این رو مردم شهر تبریز در برابر اقدام های شاه دست به شورش زدند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد ۳ و ۴)
آرشیو خبری، خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)

انتهای پیام /*

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE