۱۴:۲۹:۴۲ - دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
جامعه پزشکی
درگذشت پدر علم ژنتیک ایران
دکتر محمدعلی مولوی در سال ۱۳۰۰ شمسی در تبریز متولد شد و چهار سال ابتدایی را در تبریز و بقیه دوران دبستان، دبیرستان و دانشکده پزشکی را در تهران سپری کرد. بعد از گذراندن دوره عمومی برای مدت چهار سال عازم پاریس و به عنوان دستیار خارجی در بیمارستان کودکان پاریس در بخش پرفسور لامی استاد کودکان و ژنتیک مشغول به فعالیت شد. سلامت نیوز: پدر علم ژنتیک ایران درگذشت

پدر علم ژنتیک ایران و چهره ماندگار سال ۸۸ پس از ۶۰ سال فعالیت علمی در حوزه‌های مرتبط با بیماری‌های ژنتیکی، دار فانی را وداع گفت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، پروفسور محمدعلی مولوی- پدر علم ژنتیک ایران و فردی که برای اولین‌بار علم ژنتیک را وارد کشور کرد، روز گذشته ۱۶ خردادماه به دلیل ابتلا به بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.

دکتر محمدعلی مولوی در سال ۱۳۰۰ شمسی در تبریز متولد شد و چهار سال ابتدایی را در تبریز و بقیه دوران دبستان، دبیرستان و دانشکده پزشکی را در تهران سپری کرد. بعد از گذراندن دوره عمومی برای مدت چهار سال عازم پاریس و به عنوان دستیار خارجی در بیمارستان کودکان پاریس در بخش پرفسور لامی استاد کودکان و ژنتیک مشغول به فعالیت شد.

وی در سال ۱۹۶۲ از طرف سازمان بهداشت جهانی برای تکمیل دوره ژنتیک عازم دانمارک و در سال ۱۹۶۴ برای گذراندن دوره یک ماهه عازم آمریکا و در سال ۱۳۳۶ از طرف این سازمان به عنوان کارشناس ژنتیک معرفی شد.

دکتر مولوی علاوه بر تالیف مقالات علمی، در راهنمایی رساله‌های متعدد در زمینه‌ بیماری‌های ارثی کودکان و عفونی مشارکت داشته است.

وی در سال ۱۳۳۶ در کنگره بین المللی کودکان، دو بیمار مبتلا به نشانگان فریاد گربه را معرفی کرد و در سال ۱۳۴۰ انجمن ژنتیک با شرکت کلیه متخصصان ژنتیک انسانی، دامی و گیاهی تاسیس کرد.

دکتر مولوی نخستین کسی است که علم ژنتیک انسانی را در سال ۱۹۳۲ به ایران آورد و آن را به‌صورت رایگان به مدت ۳۰ سال در دانشکده پزشکی تدریس کرد. وی همچنین سه مرکز ژنتیک بیمارستان اکبرآبادی، دانشکده توانبخشی و بهزیستی را در کشور راه اندازی کرده است.

وی در سال ۱۳۷۸ به سبب کوشش‎های بی‌دریغ در رشته پزشکی، از طرف وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وقت، لوح تقدیر و مدال دریافت کرد.

پدر علم ژنتیک ایران روز گذشته به علت ابتلا به بیماری سرطان پانکراس در بیمارستان امام رضا(ع) کرمانشاه دار فانی را وداع گفت.

سلامت نیوز: پدر علم ژنتیک ایران درگذشت

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE