۱۲:۲۹:۵۹ - دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
ناظرانی که نظارت می خواهند
دستگیری های سریالی شورای شهر و شهرداری – لوکیشن تبریز
شهرداری‌ و شورای اسلامی شهر دو بازوی نظارتی و اجرایی مدیریت شهری است؛ بازوهایی که می تواند در سریال خدمتگزاری باری از دوش شهروندان بردارند یا به سریال سوءاستفاده و دستگیری برخی از اعضاشورای اسلامی شهرومدیران شهرداری تبریز منجر شود.

به گزارش ایرنا، سریال دستگیری های برخی از اعضا شورای اسلامی شهر و شهرداری تبریز که از زمستان سال گذشته آغاز شده، در حالی ادامه دارد که سکانس نهایی آن همچنان در هاله ای از ابهام است.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی/ اسفند سال ۱۳۹۴ شمسی/ در پی دستگیری یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز و نیز یکی از معاونان شهرداری، گفت: متاسفانه عده ای صحن و جایگاه مردمی شورا و شهرداری را به محلی برای دلالی طرح ها و پست های مدیریتی تبدیل کرده اند.
سعید شبستری خیابانی از همان نخستین قسمت های این سریال با تاکید بر اینکه مدیریت استان همراه و همسو با دستگاه قضائی در مبارزه با فسادهای اقتصادی اهتمام خاص دارد، افزود: ما از این اقدام دستگاه ها قضائی استان حمایت می کنیم و به شدت خواستار اشد مجازات برای این افراد سودجو و فرصت طلب هستیم.
اما دیری نپایید که دومین، سومین و چهارمین نفر از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز در کنار معاون و برخی از مدیران شهرداری تبریز دستگیر شدند تا تراژدی دستگیری های این دو نهاد نظارتی بر مدیریت شهری در افکار عمومی نقش ببندد.
استاندار آذربایجان شرقی نیز اوایل سال جاری در واکنش به دستگیری برخی از اعضای شورای شهر و مدیریت شهری تبریز با تاکید براینکه دغدغه رهبر معظم انقلاب ، رئیس‌جمهوری و دیگر مسئولان و مدیران چه در سطح کشور و چه در سطح استان مبارزه با فساد است، گفت: دستان کسانی که به بیت‌المال دست‌ درازی می‌کنند، باید قطع شود زیرا این افراد با مردم نیستند، بلکه علیه مردم هستند.
اسماعیل جبارزاده با بیان اینکه کسی که از پست و مقام اش سوء استفاده کند، از جمع مدیران پاک‌دست نیست و باید با وی برخورد شود، ابراز کرد: دستگاه‌های نظارتی ما خادمان را تشویق می‌کند و با خاطیان پس از سه بار تذکر و از طریق دستگاه قضایی برخورد می‌کند.
بازتاب این دستگیری ها در جلسه های شورای اسلامی شهر نیز فراز و نشیب های پرمخاطب داشت و در جلسه های ابتدایی شورا به این موضوع کمتر پرداخت می شد، اما با تداوم دستگیری ها انتقاد از یکدیگر و دعوای ‘ کی بود کی بود، من نبودم’ بالا گرفت.
علی شیاری، از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز یکی از نخستین منتقدان بود که در سخنرانی قبل از دستور جلسه پشت تریبون قرار گرفت و گفت: بدون تعارف باید اذعام کنیم که نظارت بر عملکرد شهرداری تبریز در شورای چهارم معطل مانده و اختلافات مربوط به طیف اقلیت و اکثریت شورای سوم به شورای کنونی کشیده شده است.
وی با اشاره به دستگیری تعدادی از اعضای شورا توسط دستگاه قضائی، این اتفاق را ناشی از ضعف نظارتی شورا و بی توجهی رئیس شورا به موارد مطرح شده توسط تعدادی از اعضا درباره احتمال وقوع تخلف در شورا و شهرداری دانست.
رسول درس خوان، عضو دیگر شورای اسلامی شهر تبریز گفت: رئیس شورای اسلامی شهر تبریز در عزل و نصب های سازمان ها و نهادهای وابسته به شهرداری دخالت داشته است و باید جلوی این رویه گرفته شود اما رئیس شورای اسلامی شهر تبریز در همین جلسه با اشاره به اینکه این گفته ها به هیچ عنوان صحت ندارد، دخالت خود در به کار گماردن مدیران شهرداری را رد کرد.
شهرام دبیری در ویژه برنامه بزرگداشت روز شورا اظهار کرد: نظارت بر شورا و شهرداری باید تقویت شود اما راهکار اجرایی برای این نظارت در قانون تعریف نشده است.
وی افزود: بیشتر اعضای شوراهای اسلامی حق جلسه ناچیزی دریافت می کنند و از دلسوزان نظام هستند اما امکان خطا به صورت محدود وجود دارد و باید نظارت را افزایش داد.
شدت شوری آش پرونده شورای شهر و شهرداری به حدی بالا رفت که رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی نیز که تا آن زمان به نظارت بر عملکرد شورا و برخورد با متخلفان در چارچوب رویه های جاری قضایی اکتفا کرده بود، نسبت به اظهارنظرهای متعدد درباره این پرونده و انباشته شدن فضای رسانه ای از اخبار مربوط به آن واکنش نشان داد و گفت: در موضوع مربوط به پرونده های اعضای شورای اسلامی شهر تبریز هیچ مقام و مسئول استانی مجاز به دخالت نیست.
حجت الاسلام حکمتعلی مظفری با اشاره به انعکاس اخبار و اطلاعات مرتبط با همین پرونده از سوی بعضی مسئولان اجرایی، شهرداری یا اعضای شورای شهر در رسانه های گروهی، اظهار کرد: هر گونه اطلاع رسانی راجع به پرونده های قضایی صرفا’ از سوی مقام های قضایی ذیربط ممکن است و با توجه به معذوریت های قانونی، اشخاص دیگری از سایر مقام ها و مسئولان استانی مجاز به دخالت در این امر نیستند.
وی گفت: در راستای مبارزه با مظاهر فساد، برخی از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز و یک نفر از معاونان شهردار تبریز و همین طور دو نفر از اشخاص مرتبط خارج از مجموعه های یاد شده، به اتهام های تبانی در معاملات دولتی، ارتشاء و سایر موارد دستگیر و تحت تعقیب قرار گرفته اند و پس از تحقیقات، تفهیم اتهام و صدور قرارهای قانونی، بازداشت شده اند.
حجت الاسلام مظفری با بیان اینکه تحقیقات در همین خصوص ادامه دارد، افزود: تعداد ۱۰ نفر از پیمانکاران پروژه های مربوط به پرونده یاد شده نیز مورد بازجویی، تحقیق و تفهیم اتهام قرار گرفته و فعلا’ با صدور قرار تأمین کیفری از نوع وثیقه، آزاد شده اند.
وی اضافه کرد: دستگاه قضائی آذربایجان شرقی در زمینه مبارزه با مظاهر فساد اداری و اقتصادی در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل مصمم است.
اما در ادامه سریال دستگیری های برخی از اعضای شورای اسلامی شهر و شهرداری تبریز تنها از شبکه های استانی پخش نشد و کار به اظهار نظر سخنگوی قوه قضائیه در این ارتباط کشید.
حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در روزهای اخیر از بازداشت ۱۹ نفر از متهمان پرونده شورای شهر و شهرداری تبریز خبر داد و گفت: در پرونده شورا و شهرداری تبریز آنطور که دادستان این شهر نقل کرده است، ۳۱ نفر تحت تعقیب قرار دارند که برای ۱۹ نفر قرار بازداشت موقت صادر شده و بقیه با قرار وثیقه آزاد هستند.
کارشناسان می گویند بدون شک بالا گرفتن دامنه اتفاقات ناخوشایند مربوط به شورای شهر و شهرداری تبریز بیانگر این واقعیت است که فعالان این دو عرصه مهم مدیریتی و نظارتی شهری خود نیازمند نظارت جدی هستند تا از آسیب دیدن بیشتر اعتماد شهروندان به شورا و شهرداری از یک سو و دست اندازی به بیت المال از سوی دیگر جلوگیری شود.
از این منظر قانونگذاران نیز باید برخی از قوانین مربوط به اداره شوراها و شهرداری ها را مورد ارزیابی قرار دهند زیرا برخی تخلف های منجر به تشکیل پرونده قضائی در چهارمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا در آذربایجان شرقی تنها به تبریز اختصاص نداشت.
در این دوره تخلف هایی از اعضا شورای اسلامی شهر یا شهرداری در برخی دیگر از شهرستان های بزرگ این استان از جمله مراغه، اهر و مرند نیز شنیده شد وکار به جایی کشید که شورای اسلامی شهر مرند از اکثریت افتاد و منحل شد.
شورای اسلامی کلان شهر تبریز ۲۱ عضو دارد که جلسات آن از ابتدای سال جاری به دلیل نابسامانی های ناشی از دستگیری اعضا، نامنظم و همراه با جدال های لفظی بوده است.
گزرش از: علیرضا فولادی

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE