۱۵:۰۱:۴۰ - یکشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
سرویس: میراث فرهنگی و گردشگری
داستان ۴۱۳ درخت کهنسال کتاب شد
داستان و تصاویر ۴۱۳درخت کهنسال در کتاب درختان کهنسال از باور تا قانون که توسط مرکز اسناد پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری رونمایی شد، به چاپ رسیده است.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، یکی از جوانترین این درختان با سن ۱۰۰سال و بلندی ۱۵متر در محلات قرار دارد که با شماره ۲۰۵/۱ یک ممیز دویست و پنج درهشتم آذرماه ۱۳۵۰ به ثبت رسیده است.
کهن ترین درخت با سن ۱۲۵۰سال و بلندی ۲۲متر در خامنه از بخش های شبستر قرار دارد که با شماره ۱/۱۳ سیزده ممیز یک درهفدهم دیماه ۱۳۴۷به ثبت رسیده است.
می گویند عمر خلیفه دوم در لشکرکشی به ایران و هنگام عبور از آذربایجان پای این درخت برای رفع اختلافات موجود در محل حکمی روی پوست بره صادر کرده است.
کوتاهترین درخت با سن ۴۵۰سال و بلندی ۵/۴ چهار ممیز پنج در بخش خرانق یزد قرار دارد که با شماره ۱۰۲( ۲ )در تاریخ هشتم آذر۱۳۵۰ به ثبت رسیده است.
بلندترین درخت نیز با سن ۱۳۰سال و بلندی ۴۲متر در گرگان قرار دارد که باشماره ۳۸۵/۱۵ (پانزده ممیز سیصدوهشتادوپنج) در تاریخ ۱۸دی ماه ۱۳۵۱ به ثبت رسیده است.
بنا به این گزارش، سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در مقدمه این کتاب نوشته است : درختان چندصد و هزارساله در ایران کهن ترین شاهدان زنده فرهنگ ایرانی هستند چرا که آغشته با زندگی و دانایی زندگی در محیط ایران بالیده اند و درسایه حمایت فرهنگی ایرانی ماندگار شده اند.
درختان کهنسال یکی از آن نشانه هایی است که می گوید ایرانیان توفیق یافته اند معنایی ترین قله های امری طبیعی را نیز فتح کنند وگرفتار مختصات تنگ مادی هیچ چیز نمانند.
راه بردن به کنه معنا و ماهیت درختان کهنسال درایران آنقدر بغرنج و پیچیده است که جای طرح هزاران پرسش دارد.
تامل در ویژگی های مشترک درختان کهنسال درایران نکته های جالبی را آشکار می کند ، مثل اینکه این درختان غالبا غیرمثمر همچون چنار و بید و بعضا بی سایه است همچون سرو ،به سخن دیگر درختانی است که آدمی آنها را نه به سودای بار و بر ، که به نیت دیگر کاشته و از آنها مراقبت کرده است.
دوم اینکه این درختان در ایران عموما مقدس شمرده می شوند ، چه در محوطه های مذهبی مثلا در صحن مساجد و امامزاده ها باشند و چه در نواحی دیگر به هر حال پیوند محکمی با باورهای مردمی دارند که آنها را می شناسند و به همین خاطر محترم هستند.
ملیحه مهدی آبادی مدیر مرکز اسناد و کتابخانه پژوهشگاه که کار پژوهش و تدوین کتاب درختان کهنسال از باور تا قانون را برعهده داشته است نیز در مقدمه ای براین کتاب می نویسد: تاریخ ایران حکایت از احترام ایرانیان به محیط زیست ، آب ، خاک ، هوا ، درخت و جانوران دارد.
با نگاهی به کتاب های تاریخی و مردم نگاری سده های معاصر به تقدس درختان در ایران باستان و باورها و اعتقادات پرستش گونه ی مردمان معاصر به برخی از درختان کهنسال می توان پی برد.
با کمرنگ شدن باورهای پرستش گونه درختان کهنسال ، فرهیختگان درصدد حفظ درختان برمبنای قانون برآمدند.
با نگاهی به اسناد موجود در مرکز اسناد پژوهشگاه و اسناد آرشیوملی ایران این امر قابل اثبات است.
این کتاب سعی دارد قانونی شدن حفظ درختان کهنسال را براساس اسناد موجود ارایه کند تا ضمن تقدیراز تلاش کسانی که دراین راه گام برداشتند ، فرهنگ ، قانون و ارزش های حفظ درختان کهنسال را دوباره یادآوری کند.
این کتاب که فصل سوم آن به شناسنامه درختان کهنسال اختصاص یافته در هفته میراث فرهنگی رونمایی شد.

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE