۱۶:۲۷:۱۰ - جمعه ۱۴ خرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
سرویس: گردشگری
ییلاق های آذرشهر، جاذبه های زیبای گردشگری
ییلاق های شهرستان آذرشهر در فصل بهار مناظر دیدنی و دلربایی برای طبیعت گردان و گردشگران دارد که بهره گیری از آن می تواند علاوه بر بهره برداری از ظرفیت های گردشگری این شهرستان در گزینه های گردشگری گردشگران نیز تنوعی ایجاد کند

طراوت و شادابی مناظر دیدنی ارتفاعات و مناطق ییلاقی و کوهستانی شهرستان آذرشهر در فصل بهار توجه هر بیننده ای را مجذوب چشم انداز بکر و طبیعی خود می کند.
به گزارش ایرنا بیشترین قسمت های این مناظر که در ارتفاعات روستاهای امیردیزج ، آلمالوداش، صغایش، گواهیر ، هفته چشمه ، الوانق و جراغیل آذرشهر واقع شده است، در نیمه دوم فصل بهار سر سبزی و گل های رنگارنگ اش، کوهنوردان و گردشگران را شیفته مواهب بیکران خداوند متعال می کند.
اواخر اردیبهشت و تمام طول خرداد ماه در ییلاق های آذرشهر بوی گل ها، طراوت و شادابی گیاهان رنگارنگ ، آواز خوش پرندگان، شرشر آبشارها ، چک چک ذوب شدن برف ها، لانه سازی کبک ها، چرای گوسفندان و دود آتش چوپانان موجب آرامش روح و روان آدمی و خستگی های زندگی می شود.
در سال های بارانی سرسبزی و طراوت این ییلاق ها تا اواسط تابستان همچنان در گستره زمین پهن می ماند و دامداران نیز گله های خود را در آن مناطق چرا کرده و ضمن پرورش آنها فراورده های لبنی ، گوشتی و پشم تولید می کنند.
راه عبوری مناطق ییلاقی و ارتفاعات سر سبز روستاهای امیر دیرج ، آلمالوداش ، الوانق آذرشهر با گذر از این روستاها بسیار تند و تیز و باریک و سربالایی است.
چمن های با صفای اوش بولاغ (سه چشمه) از جمله مناظر دیدنی و سرسبز روستای آلمالوداش است که در گذشته مردم روستاهای چهاربرود و هرگلان شهرستان عجب شیر نیز برای خرید مایحتاج خود از بازار با اسب و الاغ از این منطقه کوهستانی و پر فراز و فرود به آذرشهر رفت و آمد می کردند.
آب چشمه های زلال منطقه اوش بولاغ از ذوب شدن برف قله های اطراف و ارتفاعات بالا دست آن تامین می شود و نوشیدن آب این چشمه ها سنگ کلیه ها و مثانه را از بین می برد و به جسم و روح آدمی نشاط و شادابی می بخشد.
آب و هوا و طبیعت این مناطق در سخت کوش بودن مردمان روستاهای ییلاقی و کوهستانی نقش بسزایی دارد؛ به ویژه مردان و زنان سالخورده که در زمان های نه چندان خیلی دور با امکانات بسیار اندک و اولیه در آن مناطق گذران زندگی می کردند.
قسمتی از شمال غرب ییلاق های روستاهای آلمالوداش، صغایش و جراغیل را هم منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع شهرستان آذرشهر تشکیل می دهد که در آنجا حیوانات مختلف وحشی از جمله بیش از ۲۳۰ راس قوچ و میش وجود دارد.
ییلاق های با طراوت آذرشهر در قسمت غرب کوه سهند واقع شده است و این ییلاق ها از کوهپایه های مرتفع آن محسوب می شوند.
شهرستان آذرشهر با ۱۲۰ هزار نفر جمعیت در ۵۵ کیلومتر جنوب تبریز مرکز آذربایجان شرقی در ارتفاع حدود ۱۴۰۰ متر از سطح دریاهای آزاد واقع شده و از شمال و شمال غربی با شهرستان اسکو و از شرق و جنوب شرقی با شهرستان عجب شیر همسایه است.


کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE