۱۲:۲۹:۴۱ - شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
همایش ملی بزرگداشت شیخ شهید محمد خیابانی
شعار «ایران مال ایرانیان» شیخ محمد خیابانی تجلى ملت‌خواهی است
یک تاریخ پژوه و نویسنده گفت: «ایران مال ایرانیان» و «ایرانى مى تواند» تجلى ملت خواهى شیخ محمد خیابانى است.

همایش ملی بزرگداشت شهید شیخ محمد خیابانی پنجشنبه ۶ / ۳ / ۹۵ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر برگزار شد.

مجتبى سلطانى احمدى تاریخ پژوه و نویسنده در همایش بزرگداشت شیخ محمد خیابانى در دانشگاه آزاد شبستر گفت: “ایران مال ایرانیان” و “ایرانى مى تواند” تجلى ملت خواهى و روح حاکم بر اندیشه شیخ محمد خیابانى درباره ایران و ایرانى است. به عنوان مثال مى‌توان به سخنرانى آن شهید بزرگوار در ١٧ اردیبهشت ١٢٩٩ خورشیدى اشاره کرد که طى آن بیان کرد: «آزادى، استقلال و سعادت ایرانیان مقصود مشترک تمام ایرانیان است».

نویسنده کتاب «مبدأ نهضت» گفت: در گفتارها و رفتارهاى شیخ محمد خیابانى یک بار از «تجزیه» و یا «استقلال آذربایجان» استفاده نشده است. به قول یکى از محققان استقلال و تجزیه آذربایجان در اندیشه و قیام خیابانى مسأله‌اى بود که چند دهه بعد وقتى دموکرات‌هاى طرفدار پیشه ورى و حزب توده وابسته به شوروى جنبش خیابانى را طلایه دار راستین شورش ١٩۴۵ آذربایجان خواندند بسیار قوت گرفت. بیانات و اقدامات خیابانى مؤید این مطلب است که وى آزادى را براى سراسر ایران مى خواست. مى‌گفت: «بیایید اى آزادى خواهان یا بمیرید یا ایران را آزاد کنید» و یا پیوسته مى گفت: «منظور آذربایجان، استخلاص ایران از هرگونه اسارت مى باشد و آذربایجان جزء لاینفک ایران و ایران جزء لایتجزى آذربایجان است».

این تاریخ پژوه افزود: در کنار شعار «ایران مال ایرانیان است»؛ «ایرانى مى‌تواند» و یا به عبارتى «ما مى‌توانیم» نیز در اندیشه شیخ محمد خیابانى نسبت به ایران و ایرانى جایگاه مهم و راهبردى داشته است و مى‌گفت: «ایران را ایرانى باید بسازد».

این نویسنده در پایان سخن خود را درباره پیوستگى قیام شیخ محمد خیابانى با آمال و آرزوهاى ایران و ایرانى با این شعر از شاعر نامدار ملک الشعراى بهار در سوگ شیخ محمد خیابانى به پایان برد:

گر خون خیابانى مظلوم بجوشد

سرتاسر ایران کفنى سرخ بپوشد

 

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE