۱۴:۴۶:۰۳ - سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
اردبیل؛
۵ خرداد آغاز کوچ عشایر از قشلاق به ییلاقات استان اردبیل
مدیر امور عشایری استان اردبیل گفت: کوچ عشایر شاهسون استان اردبیل به طور رسمی از فردا، ۵ خردادماه از قشلاقات دشت مغان به ییلاقات آغاز می‌شود.

 قادر هنرمند افزود:‌ بر اساس مصوبه جلسه کمیسیون سیاسی و اجتماعی شورای عشایر، امسال کوچ عشایر به ییلاقات از پنجم خرداد تا پانزدهم خرداد اعلام شده است.

وی افزود: هر ساله عشایر استان با پیمودن مسافتی حدود ۴۳ تا ۲۸۰ کیلومتر فاصله از مسیر ۵ ایل‌راه خودشان را از قشلاقات دشت مغان و خلخال به ییلاقات و ارتفاعات کوه‌های سبلان، باغرو و بزغوش می‌رسانند.

مدیر کل امور عشایری استان اردبیل بیان کرد: تعدادی از عشایر استان اردبیل که به صورت زمینی پای پیاده کوچ می‌کنند قبل از رسیدن به منطقه ییلاقی حداکثر۱۰ تا ۱۵ روز در مناطق یازلاق می‌مانند و به تدریج خودشان را به ییلاقات می‌رسانند.

هنرمند با اشاره به مسیر کوچ و ایل‌راه‌های اصلی عشایر استان گفت: مسیر مغان، انجیرلو، قباله، برزند، شمسیر، کنگرلو، ییلاق‌های مشگین‌شهر و حومه با مسافت ۱۰۷٫۵کیلومتر یکی از مسیرهای اصلی کوچ عشایر به شمار می‌رود.

وی مغان، انجیرلو، شهر گرمی، بیل‌داشی، شهر رضی، روستای سامیان، شهر اردبیل، ییلاق‌های باغرو و بزغوش با مسافت ۱۷۴ کیلومتر را از دیگر مسیرها برشمرد و تصریح کرد:‌ مسیر مغان، روستای بران، روستای آقا محمدبیگلو، روستای زیوه، صلوات، کنگرلو، ارباب کندی، سامیان، اردبیل در شهر اردبیل شامل دو مسیر ییلاق‌های بالای سرعین با مسافت ۲۷۱٫۷ کیلومتر و ییلاق‌های شهرستان سراب با مسافت ۲۷۹٫۹کیلومتر است.

مدیر کل امور عشایری استان اردبیل اظهار کرد: سجهرود خلخال، برندق، نیساز، آق سو، سوسهاوا، ییلاق قزل بلاغ با مسافت ۱۰۶٫۲کیلومتر و جعفرآباد، تیل، کرین، لرد، ییلاق طالشه درق با مسافت ۴۳٫۴کیلومتر از دیگر مسیرهای کوچ عشایر است.

هنرمند با اشاره به جلسه شورای عشایری که در محل استانداری برگزار شد، افزود: در این جلسه دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند که در زمان کوچ عشایر به ییلاق و در راستای تبصره ۳ ماده ۱۱ آیین نامه ساماندهی عشایر اقدامات لازم را برای ارتقاء شاخص‌های توسعه انسانی در جامعه عشایری کوچنده اجرا کنند.

وی بیان کرد: این اقدامات شامل ارائه خدمات به جامعه عشایر در زمان کوچ و در مناطق ییلاقی، راه‌اندازی پاسگاه‌های سیار در مناطق ییلاقی، صدور مجوز حمل و نقل دام عشایر، استقرار نماینده و ارزیاب پرداخت خسارت از طرف صندوق بیمه محصولات کشاورزی و تامین کالاهای اساسی مورد نیاز عشایر است

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE