۱۲:۰۳:۳۸ - سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
رییس هیأت کاوش تپه ارسطو
ساکنان تپه ارسطو مردگانشان را در کنار خود دفن می‌کردند
کشف اسکلت‌های انسانی در کف فضاهای معماری تپه ارسطو از دفن افراد به سنت‌های پیش از تاریخ در دوره انقلاب روستانشینی حکایت دارد. تپه ارسطو ملارد با آثار تپه تاریخیˈ سیلکˈ درکاشان، تپه ˈگیان ˈدرلرستان و ˈیانیک تپه ˈ در آذربایجان شرقی شباهت های دیده می شود .

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این مطلب را اکبر پورفرج رییس هیأت کاوش تپه ارسطو، در جلسه گزارش به همکار که به همت پژوهشکده باستان شناسی در محل پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد مطرح کرد .

او کشاورزی، مالکیت خصوصی، سکونت انسانی، قاچاق و تجارت غیر قانونی، نداشتن درک اقتصادی و هویتی آثار فرهنگی و… را از چالش‌های میراث فرهنگی در مقابل حفاظت اعلام کرد و گفت: در این میان آنچه بیشتر از همه تپه ارسطو را تهدید می کند کشاورزی است .

وی هدف اصلی از کاوش در تپه ارسطو را کاهش معضلات پیش تر اشاره شده و شناساندن این محوطه تاریخی و ارزشمند ما قبل تاریخ دانست و افزود: در این صورت امکان حفظ این اثر باستانی بیش از پیش مهیا می شود .

پور فرج نجات محوطه از خطرات و تهدیدها، ایجاد سایت موزه و داشتن یک نماینده از هزاران محوطه انقلاب تولید غذا و شهر نشینی، کمک به شناخت تاریخ بشریت و… را ازدیگر اهداف انجام کاوش در تپه ارسطو اعلام کرد. در بررسی‌های سطحی و اولیه با توجه به یافته‌های موجود  ۲دوره اصلی مس سنگی و عصر مفرق برای گروه باستان شناس مشخص شد که بعد از حفاری‌ها نیز همین نتایج به دست آمد .

وی نحوه کاوش در این تپه باستانی را انتخاب محل ترانشه و گمانه زنی و تعیین حریم محوطه عنوان کرد و افزود: کاوش در تپه ارسطو به کشف خشت‌های مستطیلی، آثار معماری، اسکلت‌های انسانی، خمره‌های بزرگ سفالی، سفال‌های منقوش، درفش، ابزارهای استخوانی، بقایای اجاق، سنگ آسیاب، انبار آذوقه، دیوار دفاعی، سفال های کم یاب کورارس و… منجر شد .

پورفرج، یکی از موارد برجسته در این منطقه تاریخی را حیات فرهنگ یانیک در محدوده یاد شده دانست  که از ویژگی‌های آن سبک معماری خاص است.

به گفته این باستان شناس، پیرو بررسی‌های انجام شده این فرهنگ از شمال غرب ایران و منطقه آذربایجان تا فلات مرکزی امتداد داشته و از لحاظ وسعت منطقه‌ای این سبک از معماری تپه ارسطو از نمونه‌های شاخص به شمار می رود.

وی با اشاره به وجود اسکلت‌های انسانی در برخی از اتاق‌های فضای معماری موجود در این محوطه گفت: این اسکلت‌ها نشان می‌دهند این افراد به سنت‌های پیش از تاریخی در کف تدفین شده بودند.

او گفت:‌ در دوره انقلاب روستانشینی انسانها برای نخستین بار مردگان را در محل زندگی خود دفن می کردند که اجساد کشف شده در تپه ارسطو گواه این مدعا است .

به گفته این باستان شناس، بین آثار کشف شده در تپه ارسطو ملارد با آثار تپه تاریخیˈ سیلکˈ درکاشان، تپه ˈگیان ˈدرلرستان و ˈیانیک تپه ˈ در آذربایجان شرقی شباهت های دیده می‌شود

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE