۲۲:۳۴:۲۸ - یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
تبريز؛
افزایش صادرات غیرنفتی گزینه روی میز آذربایجان شرقی
افزایش صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی از طریق راه اندازی میزهای صادراتی در سازمان صنعت، معدن و تجارت را باید سرآغاز تکاپوی این سازمان برای تحقق اقتصاد مقاومتی در سال جاری به شمار آورد.

تکاپویی که با تشکیل کارگروه های مختلفی چون کارگروه صادرات غیرنفتی از یک سو و از سوی دیگر با انتخاب آذربایجان شرقی به عنوان الگوی اقتصاد مقاومتی کشور در سال جاری تشدید شده است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی در همین راستا عصر شنبه در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی این استان از تشکیل میزهای صادرات به روسیه، عراق، ترکیه، جمهوری آذربایجان و آفریقا در آذربایجان شرقی خبر داد.
حسین نجانی افزود: اتاق بازرگانی تبریز به عنوان پارلمان بخش خصوصی، هدایت این میزها را بر عهده خواهد داشت.
وی با تاکید بر برگزاری مستمر جلسه های این کارگروه گفت: خروجی سال گذشته میزهای مختلف صادرات، شرکت مادر/ هلدینگ/ صادراتی در این استان است. 
نجاتی اعلام کرد: اولین هلدینگ صادراتی روسیه فعالیت خود را در تاتارستان و روسیه آغاز کرده است و افزایش صادرات غیرنفتی این استان تا سه میلیارد دلار را دنبال می کند.
وی صادرات غیرنفتی این استان در سال گذشته را ۲ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: این در حالی است به دلیل تحریم ها ، فرش دستبافت آذربایجان شرقی و کنسانتره مس با تولید سالانه ۲۷۰ هزار تن به عنوان مزیت های صادراتی این استان، با مشکل صادرات مواجه بود.
وی اشتغال جدید در سایه افزایش صادرات غیرنفتی را یادآور شد و افزود: بازار روسیه می تواند در افزایش حجم صادارت غیرنفتی استان تاثیرگذار باشد.
غلامعلی راستی، معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی هم گفت: صادرات غیر نفتی این استان به کشور روسیه از هفت میلیون دلار در سال ۹۳ شمسی به ۱۱ میلیون دلار در سال گذشته رسید و روند رو به رشد این صادرات قابل توجه است.
نماینده فرودگاه بین المللی تبریز در این کارگروه گفت: راه اندازی کارگو /بار هوایی/ در تبریز از بهمن ۹۳ شمسی با واگذاری زمین موقت به انبارهای عمومی اجرایی شده اما طبق توافق قبلی هنوز برای احداث محل دایمی آن به صورت مشارکتی اقدام نشده است.
نماینده یک تشکل صادراتی در آذربایجان شرقی هم گفت: هزینه های کارگو بالا رفته است و فعالیت مقطعی آن نارضایتی تجار را در پی دارد.
نماینده یک تشکل دیگر گفت: علاوه بر هزینه بالا، فرآیند اداری و انتقال بار از طریق کارگوی تبریز بر خلاف سایر کارگوها زمانبر است.
این در حالی است که ناظر گمرکات آذربایجان‌شرقی گفت: مشکلات زیرساختی و نرم افزاری کارگو طی هفته های اخیر مورد بررسی قرار گرفته و مرتفع شده و در زمان حاضر از آمادگی کامل برای حمل و نقل هوایی بار برخوردار است.
علی اصغرعباس زاده به پیگیری های چندین ساله مسوولان برای استقرار کارگو در فرودگاه بین الملل تبریز اشاره کرد و افزود: استفاده از خدمات حمل و نقل کارگو در پسابرجام بیشتر احساس می شود.
حسین نجاتی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی هم گفت: کارگو یک ظرفیت حیثیتی در این استان است و با جدیت و پیگری های استاندار به نتیجه رسیده است.
رضا حسینی، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی با اعلام اینکه امسال ۲۰۰ هکتار گلخانه مدرن به ظرفیت تولید بخش کشاورزی استان اضافه می شود، گفت: در سایه این افزایش تولید وجود کارگو توجیه اقتصادی بیشتری پیدا می کند. 
غلامعلی راستی، معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: ریاست میزهای صادراتی بر عهده استاندار و دبیری آن برعهده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان است اما رییس این سازمان می تواند دبیری میز را به بخش خصوصی واگذار کند. 
مدیر کل راه آهن آذربایجان شرقی هم با بیان اینکه تثبیت حق دسترسی آزاد به شبکه حمل و نقل ریلی و اعمال تخفیف های مختلف از سیاست های راه آهن جمهوری اسلامی است ، گفت: حمل و نقل بار از مرزهای میرجاوه، سرخس، اینچه برون و امیرآباد به سمت سهلان، جلفا و مرز رازی از ۵۰ درصد تخفیف برخوردار است اما تجار به ندرت از این امتیازها با خبر هستند.
میرحسن موسوی به تخفیف های مختلف راه آهن جمهوری اسلامی در بخش حمل و نقل داخلی نیز اشاره کرد و گفت: سرمایه گذران حمل و نقل ریلی نیز حمایت های ویژه برخوردار هستند.
وی افزود: هنوز شرکت حمل و نقل ریلی بومی در این استان به ثبت نرسیده است و حمل و نقل بار ریلی این استان از سوی شرکت های سایر استان ها انجام می شود.
وی به بسته حمایتی راه آهن در حوزه صنعت اشاره کرد و افزود: راه آهن ۵۰ درصد از هزینه احداث خط فرعی از سوی شرکت های تولیدی را در بخش روسازی تامین می کند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی هم گفت: جلسه های این کارگروه جهت افزایش روزافزون صادرات غیرنفتی این استان باید خروجی داشته باشد.
علی نواداد افزود: حضور بخش خصوصی در این کارگروه ارزشمند است و نیازهای حمایتی این بخش را تبیین می کند.
وی گفت: بخش خصوصی نیازمند حمایت بوده و در سال جاری این موضوع به جهت تحقق اقتصاد مقاومتی از اهمیت بیشتری برخوردار است. 
وی افزود: کارگو باید فعالیت مستمر داشته باشد تا بتواند در مسیر اصلی و واقعی خود به حمل و نقل هوایی بار بپردازد.
وی ضرورت افزایش صادرات غیرنفتی این استان به بازار روسیه را یادآور شد و گفت: در حالی که صادرات مرکبات از جنوب کشور به روسیه دارای توجیه اقتصادی است، صادرات این اقلام از آذربایجان شرقی بدون شک سود بیشتری خواهد داشت.
وی افزود: امسال آذربایجان شرقی بر اساس تصویب هیات دولت به عنوان استان پایلوت کشور در اقتصاد مقاومتی معرفی شده و در سایه این موضوع حمایت بیشتر دولت از فعالان اقتصادی این استان قابل پیش بینی است.
وی گفت: کارگروه صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی می تواند طرح های مختلف حمایتی جهت جلب حمایت دولت را جمع بندی و ارایه دهد.
به هر حال با توجه به اینکه روسیه به دلیل مشکلات سیاسی با ترکیه درصدد جایگزین کردن ایران به جای ترکیه برای تامین محصولات مورد نیاز خود از جمله محصولت کشاورزی است ، آذربایجان شرقی به واسطه ظرفیت کشاورزی و نزدیکی جغرافیایی می تواند نقش مهمی در افزایش سهم ایران در صادرات غیرنفتی به روسیه ایفا کند. 
در این کارگروه که با حدود چهار ماه وقفه برگزار شد، نمایندگان تشکل های صادراتی آذربایجان شرقی برخی مشکلات پیش روی صادرات غیرنفتی را در بخش های مختلف بیان کردند.
کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی با حضور دستگاه های اجرایی مرتبط و تشکل های صادراتی طی سال گذشته به صورت ماهانه در آذربایجان شرقی برگزار شده است.
آذربایجان شرقی با سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمیعت از جمله استان های مستعد کشور برای صادرات غیرنفتی به بازارهای کشورهای همسایه و به ویژه بازار بزرگ روسیه است.
گزارش از علیرضا فولادی

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE