۲۱:۳۵:۲۱ - شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
سرپرست اداره امور عشایر خداآفرین ؛
کوچ بهاری بیش از سه هزار خانوار عشایری در خداآفرین آغاز شد
تبریز- ایرنا – سرپرست اداره امور عشایر خداآفرین با اشاره به آغاز کوچ بهاری سه هزار و ۳۶۲ خانوار عشایری این شهرستان گفت: این کوچ با هدف استفاده از مراتع ییلاقی تا ۱۵خرداد سال جاری ادامه می یابد.

سواد جهان بین روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: جمعیت عشایری این شهرستان با ۱۷هزار و ۷۰۵ نفر همراه با ۳۱۶ هزار واحد دامی سبک و سنگین کوچ بهاری را آغاز کردند. 
وی گفت: حرکت عشایر به مراتع ییلاقی خداآفرین، کلیبر، اهر، ورزقان و تبریز در مسیرهای عشایری صورت می گیرد.
وی افزود: عشایر شهرستان خداآفرین برای حفظ مراتع تا ۱۵خرداد سال جاری در میان بندها اطراق می کنند و قبل از نیمه اول خرداد سال جاری وارد ییلاق ها نمی شوند.
سرپرست امور عشایر خداآفرین گفت: خداآفرین ۱۷۸هزار و ۶۳۷هکتار مراتع ییلاقی و۷۱هزار و۳۹۳هکتار مراتع قشلاقی دارد که در مجموع بیش از پنج درصد سطح مراتع کشور را شامل می شود.
وی گفت: بیش از ۵۰ درصد از جمعیت خداآفرین را عشایر این شهرستان تشکیل داده است که سالانه ۶ هزار تن شیر، ۲هزار تن گوشت قرمز و ۲۰۰ تن پشم تولید و به بازارهای مصرف عرضه می کنند.
جهان بین با بیان اینکه برنامه ریزی درستی جهت فروش تولیدات عشایر شهرستان و عرضه آن به بازارهای مصرف انجام نشده است، تولید صنایع دستی و به ویژه ورنی عشایر خداآفرین را در سطح کشور منحصر به فرد خواند.
وی کوچ ییلاقی عشایر را بهترین زمان تولید ورنی دانست و گفت: مرمت و بازسازی راه های ییلاقی، توزیع بروشور، نصب بنر و پلاکاردهای اطلاع رسانی با هدف آشنایی آنان با موارد کوچ ایمن از جمله اقدام های اداره امور عشایر خداآفرین جهت رفاه عشایر این شهرستان است.
به گفته وی از دیگر اقدام های اداره امور عشایر خداآفرین می توان به مکاتبه با نیروی انتظامی جهت حفاظت از اموال موجود در قشلاق مردم عشایر، تامین آرد مورد نیاز عشایر در ییلاق و حضور اکیپ سیار اداره امور عشایر شهرستان درطول مسیرهای کوچ اشاره کرد.
شهرستان خداآفرین با ۳۵هزار نفر جمعیت در شمال شرق آذربایجان شرقی و در فاصله ۲۱۰ کیلومتری تبریز قرار دارد؛ عشایر خداآفرین هر ساله از اردیبهشت تا نیمه اول مهرماه را در مناطق ییلاقی به سر می برند.

کانال تلگرام اوجا تبریز
داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در دنبالر اشتراک گذاری در فیس نما
CLOSE
CLOSE